تبلیغات

گلودرد استرپتوکوکیگلودرد چركی
 گلودرد چركی
  گلودرد چرکی عفونتی شایع است و ناشی از نوعی باکتری به نام "استرپتوکوک بتاهمولیتیک" است. اغلب افراد مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی 2 تا 7 روز قبل، با فرد دیگری که به این بیماری مبتلا بوده تماس داشته ‌اند.

شاید كمتر كسی را بشناسید كه تا كنون دچار گلودرد نشده باشد. همه افراد تجربه آن را دارند. به همین دلیل نیز با مشكلات ناشی از آن آشنایی دارید.

خیلی از اوقات گلودرد آن چنان جدی نیست، اما به هر صورت نیاز به بررسی دارد. گلودرد نزد كودكان بیش از بزرگسالان روی می ‌دهد.

گفتگوی زیر با دكتر منصور بهرامی، متخصص اطفال و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در این باره می باشد.
عامل ایجاد گلودرد چركی چیست؟

گلودرد چركی عفونتی شایع است و ناشی از نوعی باكتری به نام "استرپتوكوك بتاهمولیتیك" است. اغلب افراد مبتلا به گلودرد استرپتوكوكی 2 تا 7 روز قبل، با فرد دیگری كه به این بیماری مبتلا بوده تماس داشته ‌اند.
چه افرادی بیش از دیگران در معرض گلودرد هستند؟

كودكان 5 تا 15 ساله كه در كلاس درس یا اماكن گروهی دیگر هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به گلودرد استرپتوكوكی قرار دارند. این بیماری عموما از طریق ترشحات بینی یا حلق و گاهی از راه غذا یا آب آلوده منتقل می‌شود.

این باكتری از طریق قطرات تنفسی موجود در هوا یا تماس مستقیم، مثلا دست زدن به دستگیره ی در یا هر سطح آلوده ای منتقل می‌شود.
علایم و نشانه‌ های گلودرد چركی چیست؟

نشانه‌ های این گلودرد شامل قرمزی و تورم لوزه‌ها ، تورم غدد لنفاوی در جلوی گردن، تب، سردرد، درد عضلانی، شكم درد و گلودرد است.
چه طور می ‌توانیم این گلودرد چركی را تشخیص دهیم؟

از آن جایی كه نشانه‌ های گلودرد چركی شبیه چند بیماری دیگر از جمله سرماخوردگی است، پزشك می ‌تواند برای تشخیص عفونت استرپتوكوكی، آزمون كشت ترشحات حلق را انجام دهد. برای این آزمون، ابزاری شبیه گوش پاك‌ كن به ته حلق مالیده می‌ شود. ترشحات چسبیده به آن برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می ‌شود.
اگر گلودرد چركی را درمان نكنیم، چه اتفاقی می ‌افتد؟

اگرچه گلودرد چركی معمولا خطرناك نیست، اما در صورت عدم درمان می ‌تواند عوارضی مانند تب مخملك، عفونت سینوسی، عفونت گوش ، بیماری ‌های كلیوی و تب روماتیسمی را به همراه باشد.
گلودرد چركی چگونه درمان می ‌شود؟

از آنجا كه گلودرد چركی، نوعی عفونت باكتریایی است، معمولا با آنتی ‌بیوتیك درمان می ‌شود.

با شروع درمان، نشانه ‌های بیماری اغلب در طی 1 تا 2 روز برطرف می ‌شوند و حال بیمار بهتر می ‌شود، اما تكمیل دوره درمان، بسیار حایز اهمیت است، زیرا قطع زودهنگام دارو می‌ تواند باعث ظهور گونه ‌های جدید از باكتری شود كه به آنتی‌بیوتیك‌ها مقاوم هستند. همین ‌طور ممكن است باعث ابتلای مكرر به گلودرد چركی و عوارض دیگری مثل تب روماتیسمی گردد.
چه‌ طور می ‌توانیم از ابتلای خود و فرزندان مان به گلودرد چركی پیشگیری كنیم؟

اگر كودك شما به گلودرد چركی مبتلا شده است، مراقب باشید تا هیچ‌ كس از لیوان و قاشق و بشقاب او استفاده نكند. این وسایل را با دقت، با آب داغ و مواد شوینده بشویید، حتی برخی افراد، مسواك فرزندشان را نیز عوض می‌ كنند.
سرماخوردگی هم گلودرد می ‌آورد. در مواردی كه به دنبال سرماخوردگی دچار گلودرد می ‌شویم، چاره چیست؟

بهترین درمان استراحت است. ماندن در منزل به پیشگیری از ابتلای دیگران كمك می ‌كند. در یك اتاق گرم (نه داغ) و مرطوب (با دستگاه تهویه یا بُخور) استراحت كنید.

برای رقیق كردن مخاط، آب فراوان بنوشید.

بزرگسالان می ‌توانند برای رفع كسالت و درد، از استامینوفن ساده استفاده كنند.
منبع : q2816q[dot]mihanblog[dot]com[slash]post[slash]187

عکس های خنده دار گلودرد چرکی, گلودرد فرزندتان را جدی بگیرید, دبیرعلوم تجربی رضوانشهر رئوف , عالیخانه انواع گلودردها و , کارشناسی سلامت و پیشگیری از , FITNESS سرماخوردگی درمان نشده , بیماری های داخلی دیفتری وخناق,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات