تبلیغات

سوختن برگ بامبوتهیه ونگهداری بامبو لاکی

تهیه ونگهداری بامبو لاکی

نام:دراسینا(Dracaena)

نام خانوادگی:ساندریانا(Sanderiana)

خانواده:لیلیاسه(Liliacea)

این گیاه به نام های دراسینای روبانی(Ribbon Dracaena)و گیاه نواری یا روبانی(Ribbon Plant)ویا خیزران خوش قدم،خوش یمن(Lucky Bamboo)شهرت یافته است.لاکی بامبو در واقع بامبو نیست ولی به علت شباهتی که به خیزران دارد و به این نام مشهور گردیده است.نام اصلی آن و نام خانوادگی اش و از خانواده Liliacea می باشد که بومی کامرون بوده و در مناطق استوایی غرب آفریقا نیز می روید.

دکتر آلتون پرتوئیت(Alton Pertuit)استاد بازنشسته دانشگاه کلمسون(Clemson)کارولینای جنوبی می گوید:گیاهان دیگری هم مانند زنبق ایسر(liliy)و گیاه عنکبوتی(spider plant)نیز جزو این خانواده محسوب می شوند.

گوهی از گیاهان کوچک بوته ای وجود دارند که در زیر سایه درختان و درختچه ها در جنگل های پرباران استوایی می رویند.این گروه از گیاهان ساقه هایی باریک و برگ هایی شبیه تسمه یا نوار دارند که برگ هایشان از شکل پذیری بالایی برخوردار می باشند.

گیاه مورد بحث از این گونه بوده که قامتی راست و بوته ای شکل دارد.ارتفاعش به 2/1 متر و طول برگ هایش به 15 تا 25 سانتیمتر و پهنای برگ هایش به 5/1 تا 4 سانتیمتر به خصوص در قسمت پایه می رسد.

طریقه نگهداری و پرورش(نیازهای اکولوژیکی)

یکی از عواملی که سبب شده است تا نگهداری بامبولاکی در خانه ها طرفداران بسیاری داشته باشد،سهولت پرورش و نگهداری آن است.ساقه های آن را در گلدانی با آب بدون کلر قرار دهید واطراف ساقه ها را با دانه های لیکا(پوکه صنعتی)بپوشانید تا در درون گلدان به طور شکیل بایستد.خاصیت دانه های لیکا این است که به دلیل پخته شدن در دمای 1200 درجه سانتیگراد،عاری از هز گونه آفت و بیماری می باشد وبه علت متخلل بودن رطوبت را هم در خود نگه می دارد.

برای بالا وپایین نگهداشتن ساقه ها از دانه های لیکا به عنوان سطح اتکا و حایل استفاده نمایید.چنانچه به مسافرت می روید،یا اصولا فراموشکار هستید و یا به هر دلیلی چند روزی در خانه نیستید،دانه لیکا،به خاطر داشتن خلل وفرج،آب را به اندازه کافی در خود ذخیره کرده و رطوبت لازم را به گیاه می رساند.

چنانچه از این گیاه مراقبت های ویژه ای،که در زیر به آنها اشاره خواهد شد،به عمل آید، ارتفاعش تا حدود یک متر خواهد رسید و چندین سال عمر خواهد کرد.

مراقبت

نور:نور مورد نیاز این گیاه نور غیر مستقیم،یعنی نوری است که از پرده توری عبور کرده و فیلتر شده باشد،نور مستقیم آفتاب برای این یاه زیان آور است.

درجه حرارت:بهترین درجه حرارت برای این گیاه دمای بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است.ناگفته نماند که این گیاه دمای متغیر را تحمل می کند.

آبیاری:آبی که برای آبیاری این گیاه مورد استفاده قرار می دهید بایستی بدون کلر و فلوراید باشد. برای تهیه آن ظرفی را از آب پر کنید و به مدت 24 ساعت در گوشه ای قرار دهید تا مواد مذکور از آن خارج شوند و دمای آب نیز با دمای اتاق یکسان گردد.از آب بطری شده غیر معدنی هم،در صورتی که خارج از یخچال بوده و دمای اتاق را داشته باشد،می توانید استفاده کنید.برای جلوگیری از بو گرفتن آب،حداقل ماهی یکبار آن را عوض کنید.بهتر است در هنگام تعویض آب گلدان،دانه های لیکا و ساقه گیاه نیز به خوبی شست وشو داده شوند.این کار بایستی در محیطی سربسته،که هوادر آن جریان نداشته باشد،انجام شود. اگر گیاه را در خاک کاشته اید،خاک بایستی در فاصله دو آبیاری مرطوب بماند.معمولا آب شور و آبی که کلسیم و منزیم اضافی دارند،ممکن است در روند رشد این گیاه اختلالاتی به وجود بیاورد.این اختلالات به صورت بروز رنگ های زرد یا قهوه ای در لبه برگ ها نمایان می شوند.

کود: تنها زمانی به این گیاه کود بدهید که گیاه شروع به زرد شدن کرده باشد.چون کودهای ترکیبی حاوی مقدار زیادی نمک و فسفر هستند که می توانند منجر به سوختن برگ ها شوند.بنابراین بهتر است از کودهای ارگانیک یا کود مخصوص این گیاه (bamboo food)استفاده کنید.دراسیناها در اب پر از کود یا خاک پر از کود دوام نمی آورند.به بیانی دیگر زیان کود زیاد بیش از کود ندادن است.چنانچه ساقه گیاه بیش از حد به زردی گرایید،نشانه آن است که به گیاه بیش از اندازه کود داده شده است.در این صورت فورا آب آن را عوض کنید و تا یک ماه به آن غذا ندهید.

خاک: اگر می خواهید گیاه را در خاک بکارید،آن خاک بایستی به نسبت مساوی از خاک برگ مرغوب یا پیت موس،خاک باغچه،دانه های ریز لیکا یا پرلیت،و مقداری پودر قارچ کش ترکیب شده باشد تا زهکشی به خوبی انجام گیرد و از گزند،قارچ گرفتگی نیز در امان بماند.گیاه کاشته شده در درون خاک نیازی به کود ندارد به شرط آنکه ترکیب خاک مناسب و دارای مواد مغذی  کافی باشد.

روش تکثیر: برای تکثیر این گیاه از روش قلمه زنی ساقه ای استفاده کنید. به این صورت که از زیر بند گیاه(برآمدگی روی ساقه)با وسیله تیزی،یک قلمه را به اندازه دلخواه(که حداقل سه بند یا گره روی قلمه باشد)ببرید.محل بریدگی را در ساقه اصلی با گرد زغال یا خاکستر سیگار بپوشانید تا شیره گیاه نتواند از آن خارج شود.بهترین فصل برای تکثیر این گیاه بهار یا تابستان و دمای مناسب حدود 20 درجه سانتیگراد است.

چنانچه نکات فوق رعایت شوند،قلمه های این گیاه هم در آب خالص هم در درون دانه های لیکا و آب ریشه دار می شوند،ولی ریشه دار شدن قلمه در درون دانه های لیکا و آب مطمئن تر و قطعی تر به نظر می رسد.منبع : apartmentplants[dot]blogfa[dot]com[slash]post-58[dot]aspx

اموزش پرورش و تکثیر گیاهان , ایران گل, هر آنچه باید درباره گیاهان , گیاهان آپارتمانی بامبو, من و علم درخت بنسای, دانلود رایگان مقالات و اطلاعات , وبلاگ مهندسی عمران و معماری ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات