تبلیغات

سایت مجله پژوهش های اقتصادی ایرانآشنایی با ناو جدید هند
آقای "آلکساندر کاشین" کارشناس مرکز پژوهش های استراتژیکی و تکنولوژی روسیه در رابطه با واگزاری ناوچه های روسیه به هند اظهار داشت:

"کارخانه ی کشتی سازی <یانتار> واقع در منطقه ی کالنینگراد روسیه، اقدام به واگزاری ناوچه گشت با نام "تارکاش " نموده است که این دومین ناوچه واگزاری شده از پروژه ی <11356> از سال 2010 به شمار می آید. پیش از این، در دهه ی 2000 میلادی، هند 3 ناوچه ی مشابه از روسیه خریداری نمود. این ناوچه ها در شهر سنت پتربورگ به تولید و بهره برداری رسیده و از نکات حائز اهمیت آنها می توان به برخورداری از اژدرهای سنگین بالدار کروز سری <براموس> اشاره نمود. این ناوچه ها به پدافند دفاعی ضد کشتی نیز مجهز بوده و اژدرهای آن می تواند اهداف را تا فاصله ی 300 کیلومتری نابود سازد. همچنین ناوچه <تگ> از دیگر ناوچه های ساخت روسیه، چندی پیش در مانوری نظامی در آبهای هند، با پرتاب موفقیت آمیز اژدرهای کروز، دشمن فرضی را از فواصل دور و نزدیک نابود نمود."

چین نیز در حال حاضر اقدام به مجهز سازی ناوشکن های خود پروژه ی < 052D > به اژدرهای سنگین کروز نموده است. فقط با این تفاوت که ناوشکن های چین از حجم و وزن بالاتری نسبت به ناوچه های روسی برخوردار می باشند. کره ی جنوبی از کشورهایی است که پیش از این اقدام به تولید اژدرهای سنگین کروز نموده است. تایوان برای دفاع از خود در برابر حملات احتمالی از سوی چین اقدام به طراحی و تولید موشک های کروز سری <سیونگ فنگ 2> نموده که در صورت آغاز درگیری با چین، به سوی مناطق استراتژیکی این کشور همچون "شانگ های" پرتاب خواهد نمود.

لازم به ذکر است که اژدر های کروز هند <YJ-62 > و اژدر<براموس> محصول مشترک هند و روسیه ، به غیر از اهداف دریایی، توان نابودی اهداف در خشکی را نیز دارند. مسافت برد اژدر<براموس>، بیشتر از آنچه که گزارش می شود بوده ولی به این دلیل که روسیه از قوانین کنترل و نظارت بر موشک ها در آبهای آزاد پیروی می کند، فقط تا 300 کیلومتر تنظیم شده است. در همین حال، <براموس > پرشتاب ترین مجموعه ی موشکی کروز در دنیا می باشد.

هند در صورت نیاز به افزایش مسافت برد این موشک، باید به تنهایی اقدام نموده که این موضوع نیازمند به صرف هزینه و مدت زمان مشخصی می باشد. در همین میان هند نیز در حال پروسه ساخت موشک های کروز میان برد <Nirbhay > می باشد.

چین از کشورهایی است که از قوانین نظامی حاکم بر آبها پیروی نمی نماید. برای مثال زیردریایی های تهاجمی چین می توانند اهداف را از فاصله ی 2000 کیلومتری نابود سازند.

تقریبا امروزه تمامی ابرقدرت های اقتصادی در دنیا، اقدام به مجهزسازی ارتش خود به سامانه های کروز در پایگاه های زمینی، هوایی و دریایی می نمایند. برخورداری از تجهیزات قدرتمند نظامی نقش مهمی در روابط استراتژیکی میان آنها ایفا می نماید. به تحقق پیوستن این اهداف نیازمند به سرمایه گزاری های کلان در بخش هایی همچون پدافندهای دفائی ضد موشک، موشکهای زمین به هوای میان برد و جنگنده های مدرن و پیشرفته، می باشد.

امروزه دیگر ناوچه ها و ناوچه های سبک نیز می توانند به موشک های کروز مجهز باشند. آقای کاشین بر این عقیده است که با این روند توسعه، قوانین حاکم بر آبها روز به روز تاثیر خود را از دست داده و کمرنگ تر خواهند شد.

---------------------------

منابع: صدای روسیه
منبع : iranwararmy[dot]mihanblog[dot]com[slash]post[slash]1252

دانلود کلیپ نظامی مجله نیروهای , پژوهش وبررسی های منابع انسانی , دانلود کلیپ نظامی مجله نیروهای , عوامل پیشرفت و موانع توسغه , جامعه شناسی ایران عوامل , پیشرفت اقتصادی پژوهشکده مجازی , Management,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات