تبلیغات

دیپلماسی موفق کشوردیپلماسی عمومی چیست؟
دیپلماسی عمومی چیز جدیدی نیست، این اصطلاح از اواسط دهه‌ی ۶۰ میلادی در ادبیات سیاسی جهان رایج شد. این مفهوم اولین بار توسط «گولیون» مطرح و در طول زمان معنا و کاربرد این واژه دچار دگردیسی شد.

 

دیپلماسی عمومی

دیپلماسی عمومی

به گزارش جنگ نرم و عملیات روانی؛ دیپلماسی عمومی چیست؟ این دیپلماسی متکی به چه ابزارهایی است و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

دیپلماسی عمومی تلاش‌ دولت برای اطلاع‌رسانی، ایجاد درک متقابل و نیز تاثیر بر افکار عمومی ملت‌های دیگر است. در عصر جهانی شدن مفاهیمی چون دهکده‌ی جهانی و افزایش مجراهای ارتباطی در دنیای مجازی مطرح شده است و ایجاد تغییرات سیاسی در کشورهای هدف با استفاده از انتقال پیام‌های فرهنگی از سوی قدرت‌های بزرگ به امری رایج تبدیل شده است. در این مسیر، غرب تلاش گسترده‌ای را برای سیطره فرهنگی بر دنیای اسلام آغاز کرده است. بنابراین هدف غایی دیپلماسی عمومی تاثیرگذاری بر افکار عمومی ملت‌های هدف است و در این راه از ابزار رسانه‌های صوتی، تصویری، اینترنتی، تبادلات دانشجویی، تبادلات فرهنگی در قالب فرصت‌سازی استفاده می‌شود.

 سابقه تاریخی و ادبیات نظری این دیپلماسی چیست؟

دیپلماسی عمومی چیز جدیدی نیست، این اصطلاح از اواسط دهه‌ی ۶۰ میلادی در ادبیات سیاسی جهان رایج شد. این مفهوم اولین بار توسط «گولیون» مطرح و در طول زمان معنا و کاربرد این واژه دچار دگردیسی شد. دیپلماسی عمومی به نوعی کسب قدرت و نمایش آن بدون اعمال مستقیم و قهرآمیز قدرت است و برای مردم جذابیت دارد. از این رو کاستی‌ها و معایب آن نادیده گرفته می‌شود.

 چه مولفه‌هایی را باید در زمینه دیپلماسی عمومی در نظر داشت؟

دیپلماسی عمومی دارای دو بخش اساسی است، یک بخش آن در ارتباط با رسانه‌های جمعی اعم از دیداری و شنیداری است و بخش دیگر آن مرتبط با قشر روشنفکر جامعه‌ی مورد هدف است. برای نمونه امریکا در حوزه‌ی سایبری نیز جزء فعال‌ترین کشورهای دنیاست و وزارت خارجه‌ی آمریکا از طریق سایت‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و تویتر در تلاش برای تحت شعاع قرار دادن افکار عمومی کشورهای دیگر است.

 تفاوت دیپلماسی عمومی و دیپلماسی سنتی چیست؟

شرایط جدید نظام بین‌الملل باعث شده است که مولفه‌های جدیدی در ساختارهای رسمی بین‌المللی نقش‌آفرین باشند. پایان جنگ سرد و اولویت‌های امنیتی کشورها، توجه به مسائل اقتصادی در سیاست جهانی و ورود بازیگران جدید نظیر افراد و نهادهای غیردولتی باعث شد که کشورها به عنوان بازیگران اصلی عرصه بین‌المللی، برای تامین منافع ملی به ابزارهای نوین و راهکارهای جدید توسل جویند ، مهمترین آن دیپلماسی عمومی است. در این ارتباط باید گفت که قدرت نرم یکی از ابزارهای تحقق اهداف دیپلماسی عمومی است و تلاش برای اثرگذاری، تقویت وجهه بین‌المللی و تعامل روز افزون جهانی بخشی از انگیزه‌های دولتمردان در به کارگیری قدرت نرم در حوزه دیپلماسی عمومی است. در حالی‌که در دیپلماسی سنتی شاهد گفت‌وگوها و مذاکرات رو در روی مقام‌های کشورهای مختلف برای حل و فصل دعاوی و گسترش مناسبات به شکل رسمی‌تر بوده‌ایم. در دنیای امروز با ورود بازیگران جدید و ابزارهای نوین اطلاعاتی ضمن کاستن از قدرت فائقه‌ی دولت‌ها، تاکید بر دیپلماسی عمومی به رویه‌ی مطمئن ارتباطی تبدیل شده است.

 تفاوت میان دیپلماسی عمومی و تبلیغات (پروپاگاندا) در چیست؟

پیش از دهه‌ی ۶۰ دیپلماسی عمومی در قالب پروپاگاندا (propaganda) مطرح بود و دارای بار منفی بود که بیشتر توسط هیات حاکمه‌ی کاخ‌سفید و کلیت جهان غرب برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی جهان کمونیست عمل می‌کرد …در حالی که دیپلماسی عمومی فراتر از گفتمان رسمی میان دولت‌هاست.

 رابطه‌ی میان دیپلماسی عمومی و رسانه چگونه تعریف می‌شود؟

امروزه رسانه نقش مهمی در مطلوبیت دیپلماسی عمومی بازی می‌کند و نباید نقش رسانه‌ها در جلوگیری از جنگ یا رفع سوء تفاهم‌های میان دولت‌ها را نادیده انگاشت به طوری‌که در دنیای امروز در تبادلات پیام‌های دیپلماتیک کمتر نامی از سفرا و سفارت خانه‌ها برده می‌شود و رهبران سیاسی بخش عظیمی از پیام‌های خود را که شامل تهدیدها، انتظارها و مطالبات است در فضای دیالتیک رسانه‌ها مبادله می‌کنند و همچنین رسانه‌ها از طریق برگزاری همایش‌ها و میزگردهای مختلف اهداف خویش را در عرصه ملی و فراملی مطرح می‌کنند. بی تردید رسانه بی بدیل‌ترین اهرم دولت برای کسب امتیازات بیشتر در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه‌ی دیپلماسی عمومی است و هر کشوری که بتواند از این ابزار به صورت کارآمدتر استفاده کند قادر به کسب موفقیت بیشتر در زمینه دیپلماسی عمومی خواهد بود.

شرایط بین‌المللی ایجاب می کند که دولت‌ها در روابط پرتلاطم دیپلماتیک و برای برقراری روابط پایدار و اقناع افکار عمومی و جذب نخبگان کشور هدف، حضور موفقی در عرصه‌ی رسانه داشته باشند و اگر با بی‌برنامگی و ضعف روبه‌رو شوند بی تردید علاوه بر شکست در عرصه دیپلماسی عمومی محکوم به انفعال و خروج از گردونه سیاست بین‌الملل نیز خواهند شد. هرگونه عجز در ارایه تصویر روشن از دیدگاه‌ها و کوتاهی در حضور فعال محافل بین‌المللی که انعکاس آن از طریق رسانه‌های خبری اجتناب‌ناپذیر است باعث زوال نقش‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای می‌شود.

 خطاب مستقیم مخاطبان (مردم) چه جایگاهی در این دیپلماسی دارد؟

دیپلماسی عمومی در واقع سازوکاری است که به جای ارتباط برقرار کردن با دولت‌ها، سعی می‌کند که ارتباطش را به لایه‌های درون جامعه‌ی هدفش که مردم یا نهادهای اجتماعی هستند، گسترش دهد. بنابراین دیپلماسی عمومی تغییر گستره دیپلماسی از دولت‌ها به درون ملت‌ها است. تلاشی هم که در این راستا باید صورت گیرد برقراری ارتباط با گروه‌های مردمی است. البته گروه‌های مردمی همان طوری‌که اشاره شد می‌توانند شامل گروه‌های اجتماعی، نهادهای فرهنگی یا دانشگاه‌ها باشند.

 چه نوع گفتمانی در دیپلماسی عمومی امکان بروز دارد؟

نقش حیاتی در این عرصه بر عهده‌ی نهادهای فرهنگی و دانشگاهی است و این نهادها رفته رفته جایگزین نهادهای سیاسی شده‌اند. بنابراین برای این‌که دیپلماسی عمومی موفقیت خویش را ثابت کند باید گروه‌های هدف را در کشور مشخص و شناسایی کند و ابزارهای رسانه‌ای و ارتباطی برای نیل به هدف اصلی، اقناع‌سازی و تاثیرگذاری بر عامه‌ی مردم و قشر نخبه مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین تقویت مولفه‌های فرهنگی اولین ابزار دیپلماسی عمومی است و برنامه‌ریزی و شناسایی اهداف نیز مهم است.

 نقش «پذیرش عمومی» در دیپلماسی عمومی چیست؟ به عنوان مثال با مطرح شدن «گفتمان صلح جهانی» چه مولفه‌هایی باید برای پذیرش عمومی این گفتمان در دیپلماسی عمومی وجود داشته باشد؟

دیپلماسی عمومی موثر و تاثیرگذار، جاده‌ای دو طرفه است که هم نیاز به شنیدن دارد و هم سخن گفتن. قدرت نرم بر پایه‌ی ارزش‌های مشترک استوار است. قدرت نرم به معنای متقاعد کردن دیگران به خواستن آن نتیجه‌ای است که شما می‌خواهید و فهم این مطلب است که چگونه دیگران به پیام‌های شما گوش می‌دهند و خود را با آن سازگار می‌کنند. درک مخاطب هدف، بسیار مهم است و صرف موعظه کردن برای دیگران راه متقاعد کردن آنها نیست. به کارگیری قدرت نرم در عصر ارتباطات دشوار است. یکی از دلایل این دشواری این است که دولت تنها بخشی از کل ارتباطات را در میان جوامع، آن هم در عصری که به عصر اطلاعات معروف است در اختیار دارد و بخش دیگر آن نیز موسسات و گروه‌های ذی‌نفوذ و لابی‌ها هستند به طوری‌که سینمای غرب انحصاراً در اختیار لابی صهیونیستی است.

 چه کشورهایی در حوزه دیپلماسی عمومی به عنوان نمونه‌هایی موفق مطرح هستند؟ ایران در استفاده از دیپلماسی عمومی چه جایگاهی دارد؟

الف- در حال حاضر ایالات متحده قوی‌ترین کشور جهان در عرصه‌ی به کارگیری دیپلماسی عمومی است. فرانسه نیز مهم‌ترین فرهنگ سنتی را در روابط بین فرهنگی داراست. چین دارای سابقه‌ی تاریخی و پیشینه فرهنگ سنتی است و در جامعه‌ی بین‌الملل به عنوان یک قدرت بزرگ مطرح است. در امریکا دیپلماسی عمومی بخش مهم استراتژی کشور را تشکیل می‌دهد. هدف آن تعیین موقعیت ایالات متحده به عنوان «فانوس دریای تمدن جهان» و کسب احترام ، اطاعت و حفظ پرستیژ داخلی و بین‌المللی برای تداوم هژمونی آن در جهان است. هدف، تعیین موقعیت ترویج دموکراسی امریکایی و ارزش‌های غربی است.

ب- به نظر می‌رسد ورود به حوزه دیپلماسی عمومی از ملزومات حرکت پویا در عرصه سیاست خارجی کشورمان باشد. اما بدون شک ورود به این عرصه نیازمند دو شناخت عمده و دقیق است. یکی شناخت آنچه که قرار است برای دیگران گفته شود و دیگری شناخت پیش فرض‌های مخاطبان که تاثیر مستقیمی بر انتقال پیام به آنان دارد. ایران با پشتوانه غنی فرهنگی و باورهای اسلامی تلاش داشته است که از طریق تبادل فرهنگی و ارتباط مردمی ساختارهای فعلی را دور بزند. البته برای این تغییر لازم است که سرمایه‌گذاری مناسبی در عرصه رسانه و حوزه فرهنگی انجام گیرد و سیاست خارجی کشور به سمت دیپلماسی عمومی سوق داده شود. بدون شک ایران در میان کشورهای مسلمان حرف بسیاری برای گفتن دارد بنابراین باید مرز ارتباطی قویی برای دیپلماسی عمومی ایجاد کند.

 بخش‌های مختلف حاکمیتی چه نقشی در دیپلماسی عمومی دارند؟ چطور می‌توان در دیپلماسی عمومی از ایجاد چند دستگی در نظام حاکمیتی جلوگیری کرد؟

دیپلماسی عمومی کشور زمانی می‌تواند کارآمدی خود را اثبات کند که از پشتوانه‌ی منابع اقتصادی قوی و نیز منابع علمی و تکنولوژی پیشرفته همراه با منابع رسانه‌ای فراگیر و گروه‌های مدنی برخوردار باشد. هدف اساسی از به کارگیری دیپلماسی عمومی تاثیرگذاری بر افکار عمومی دیگر کشورها و نیز ارتقای امنیت ملی است. لزوم دفاع از کشور در مقابل تجاوز دیگران، از اهداف و اولویت‌های اولیه‌ی هر کشوری است به طوری‌که در دنیای کنونی که کشورهای مختلف نیازهای امنیتی خویش را در ورای مرزهای جغرافیایی پیگیری می‌کنند و تامین امنیت خود را در شرایط و مقتضیات محیط بین‌المللی می‌دانند، اینجاست که پیوند دیپلماسی عمومی و امنیت ملی مشخص می‌شود.

 

www.khabaronline.ir

publicdiplomacy.blogfa.com
منبع : taktirandazan[dot]mihanblog[dot]com[slash]post[slash]827

تکتیراندازان دیپلماسی عمومی , دلنوشت جوان حمله رسانه های , بی بی سی نیوز معاون فرهنگی سپاه , مجنون رهبری مدیون امامم مطالب , متخصصین ایران, مسلمانان سین کیانگ چین, به صفحه مجازی حوزه مقاومت بسیج ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات