تبلیغات

دینی تغذیه میکندتغذیه در طب ودین

خوش اومدید.میوه ها

دراین صفحه شما با دستورات دینی وپزشکی مؤثر در سلامت بدن آشنا میشوید .

انسان دارای دو بعد جسمانی و روحانی است . همانطور که میدانیم برای رسیدن به کمال وقرب الهی هردوبعد انسان نیاز به تغذیه دارد.برای تغذیه بعد روحانی انسان ,خداوند متعال احکام تکلیفی (واجبات,محرمات,مستحبات ومکروها ت) رابه وسیله شریعت ,فرستاده است تابا به کارگیری این تعالیم انسان روح خود را ازخوی  حیوانیت به سرمنزل مقصود (کمال وقرب الهی )برساند.

درمورد  تغذیه بعد جسمانی انسان نیز دستوراتی در شرع مقدس بیان شده است .این تعالیم هم  در آیات فرآن وهم دراحادیث ائمه (ع) بیان شده است .دراین نوشتار بخشی ازآنها را بیان میکنیم.

فرآن کریم میفرماید:فلینظر الانسان الی طعامه 

پس انسان باید به غذایش نگاه کند.

دراین آیه چند نکته وجود دارد :1-فعل ینظر,امربوده وچون صیغه مضارع است ,دلالت میکند بر اینکه انسان, همیشه باید به غذای خود نگاه کند.2-فعل ینظر با فعل رأی در زبان عربی از جهت معنا با یکدیگر متفاوت اند به طوری که ینظر به معنای نگاه کردن تؤام با درنگ,تأمل ,توجه ودقت است اما رأی به معنای نگاه کردن بدون دقت نظر وتوجه است.بنابراین باتوجه به 2نکته ذکر شده ,روشن میشود که انسان باید دقت کند که غذای او چه کیفیتی دارد ,آیا ازدیدگاه پزشکی نیازهای تغذیه ای اورا بر آورده میکند یا نه؟ وبا توجه به تأثیر لقمه دررشدوتعالی روح ,آیا غذای اوحلال است یا خیر؟

از طرفی دیگر در آیات دیگر قرآن به خوراکی هایی مانند پیاز,عدس,انار,انگور,زیتون,خرما,شیرو... اشاره شده است.

با نگاهی دقیق به این آیات در می یابیم که امروزه این خوراکی ها از دید گاه علم پزشکی ,دارای ارزش غذایی کاملی هستند  به طوری که برای همه سنین مفیداند.این خوراکی ها آهن,کلسیم ,پتاسیم,سدیم,فسفر,منیزیم وانواع ویتامینهای,E A,B,C,D بدن راتأمین میکنند وتوان بدن برای مقابله با بیماری ها را بالا میبرند

درروایات اهل بیت (ع) نیز به تغذیه جسم وبهداشت آن اشاره شده است که نمونه هایی از آن راذکر میکنیم:

1-پیامبر اکرم (ص)در کتاب طب النبی فرمود:معده انسان سرای دردهاست ودرمان آن پرهیز است.

دراین روایت محل اصلی آلام وامراض انسان معده معرفی شده است زیرا معده محل انباشتن مواد غذایی است .بنابراین انسان باید به غذای خود توجه کند تا معده او محل انباشتن درد ها نشود.

2- درکتاب طب النبی وطب امام جعفر صادق(ع) آمده است که خوردن چند چیز فراموشی می آورد :1-فضله موش2-پنیر3-تخم گشنیز

دراین روایت علاوه بر رعایت  بهداشت تغذیه ی مورد استفاده ,مبحث پزشکی تغذیه نیز بیان شده است چراکه خوردن پنیر به تنهایی از دید گاه علم پزشکی ,زائل کننده عقل است.

3- درکتاب طب النبی آمده است که پیامبر فرمود:خربزه بخورید چرا که دهان را خوشبو,لثه ها را محکم واخلاق را نیکو می گرداند.

در این روایت به تأثیر تغذیه در خلق وخو اشاره شده است. از طرفی دیگر به بهداشت دهان ودندان اشاره شده است. همان طور که میدانیم دهان ودندان نقش مؤثری در جویدن وبلع غذا ,تکلم وترکیب چهره دارند.از طرفی دیگر از دیدگاه علم پزشکی عدم رعایت بهداشت دهان ودندان زمینه بروز بیماری هایی مانند هپاتیت,روماتیسم قلبی,ایدزوناراحتی های گوارشی رافراهم میکند.بنابراین توجه به تغذیه وبهداشت نقش مؤثری در سلامت جسمانی دارد.

4-درروایاتی خطاب به زنان باردار آورده شده است که میوه به بخورید چرا که فرزندتان را زیبا روی میکندونیز خطاب به زنی که وضع حمل کرده است گفته شده که شیر وخرما بخورد چرا که اگر بهتر از این دو چیزی بود خداوند آن را برای حضرت مریم (س) میفرستاد.

5- پیامبر فرمود:با روغن بنفشه خود را چرب کنید چرا که در تابستان بدن را خنک ودر زمستان بدن را گرم میکند.

در این روایت به تغذیه پوست اشاره شده است.امروزه نیز به پوست وزیبایی اهمیت زیادی داده میشود چرا که پوست انسان اولین راه دفاعی در مقابله با بیماری هاست ونقش مؤثری در جلب توجه دیگران دارد.اما در روایت ذکر شده نفش دفاعی پوست بیان شده است.

6-امام صادق (ع) فرمود:بهار امت من انگور و خربزه است.

انگور وخربزه از دید گاه علم پزشکی دارای آنتی اکسیدان اند.آنتی اکسیدان ,رادیکالهای آزاد شده در فرایندسوخت وساز بدن را ازبین میبرد وازاین طریق سموم بدن را خنثی کرده وآن را شاداب میکند.

7-پیامبر(ص) فرمود:اگر بر امتم سخت نبود مسواک زدن راواجب میکردم.مسواک بزنید چرا که 1-دهان را خوشبو میکند2-نور چشم را زیاد میکند3-حافظه را زیاد میکندو...

8-پیلمبر(ص) فرمود:بهترین غذای شما نان وبهترین نوشیدنی شما آب است.

در این روایت  آب به عنوان  بهترین آشامیدنی اشاره شده است .ازنظرعلم پزشکی آب نسبت به سایر نوشیدنی ها (چای,نوشابه,نسکافه ) املاح ومؤاد معدنی زیادی دارد به طوریکه 70درصد بافت مغز و75درصد وزن بدن را آب تشکیل میدهد.ازطرف دیگر بهترین ماده در دفع سموم بدن آب است.یکی از پزشکان در گفتگوی تلویزیونی خود می گفت :اگر به من آب تعارف کنند خیلی خوشحال میشوم این در حالی است که خیلی از مردم باوجود نوشیدنیهای زیاد کمتر به سراغ آب میروند.

9-امام علی(ع) فرمود:بدن خود را در مقابل باد پاییز قرار ندهید چرا که باد با بدن شما همان کار را میکند که بابرگ درختان میکند.

همان طور که میدانیم مفاد این حدیث در جامعه کاملا آشکار است به طوری که بیشترین آمار سرما خوردگی وشیوع بیماری در فصل پاییز است.

10-امام صادق (ع) فرمود:ناخون های خود را کوتاه نگه دارید چرا که ناخن بلند کمینگاه شیطان است.

ناخن بلندهر چند که در دنیای امروز مد وکلاس محسوب میشود اما باید بدانیم که ناخن بلند زمینه تجمع میکروبها را فراهم می کند وچون اکثر بیماریها از طریق دستهای آلوده منتقل میشود بنابراین توصیه میشودکه ناخن ها کوتاه نگه داشته شود.

 

 

 

امیدوارم مطالب ذکر شده مورد توجه عزیزان قرار بگیرد.

ای دردانه امام رضا خودت هوای مارا داشته باش.التماس دعامنبع : abdoolrezasoraghy[dot]blogfa[dot]com[slash]post-6[dot]aspx

ثنا تغذیه در طب ودین, طبیب بوشهری شروع غذای کمکی در , بانوان با بصیرت تربیت دینی, نکات مهم در تغذیه شیرخواران 0 , نوین آنلاین دینی علمی , طب اسلامی وسنتی عقیلی خراسانی , طبیب بوشهری سندرم داون موجب چه ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات