تبلیغات

دیروز تیتر اول خودمسابقه آیینه بصیرت 88 _ 8
آیینه بصیرت 88 _ 8

بازتاب اغتشاشات روز عاشورا


پس از ان که آشوبها فروکش نمود، روزنامه های وابسته به جریان فتنه تلاش کردند تا با سوءاستفاده از شرایط حداکثر بهره برداری تبلیغاتی را بنمایند.

در این راستا روزنامه آرمان روابط عمومی از روزنامه های همراه با فتنه، در نخستین روز پس از این واقعه با درج تصویری از اغتشاشات خیابانی، از عاشورای متفاوت خبر داد و در تیتر اول خود نوشت: «درگیری های دیروز تهران 4 كشته و 300 بازداشت». این روزنامه همچنین تیتر «خواهرزاده میرحسین موسوی كشته شد» را در كادری سبز قرار داد و اطلاعیه نیروی انتظامی را در صفحه نخست خود درج كرد و در تیتر آن نوشت: «5 نفر كشته شدند».

روزنامه اعتماد هم در این روز با خونسردی تمام « سخنرانی ناتمام خاتمی در حسینیه جماران » را به عنوان مهمترین دغدغه اش تیتر اول خود قرار داد و در تیتر دوم خود به سخنان فرماندهان نیروی انتظامی اشاره كرد و از میان اظهار نظر آنها، علل ورود غیر مجاز چند مأمور پلیس به خبرگزاری ایسنا را سرتیتر كرد تا صراحتاً اعلام نماید كه اهانت به مقدسات مردم ایران هیچ اهمیتی برای آنها نداشته و ندارد.

روزنامه دانشگاه آزاد اسلامی «فرهیختگان» نیز با چشم بستن بر بزرگترین اهانت به مقدسات ملت ایران، صفحه نخست خود را چنان تنظیم كرد كه گویی هیچ اتفاقی در روز عاشورای حسینی رخ نداده است. این روزنامه در تیتری كوچك به انعكاس اظهارات سردار رادان پرداخت و از قول وی نوشت:«دستگیری 15 فرد خودسر در حوادث پس از انتخابات»

مردم سالاری هم كه در این روز «دو استعفا از فرهنگستان در پی بركناری میرحسین» را با حروف نسبتاً درشتی برجسته كرده بود، جمله «در تجمعات دیروز كسی كشته نشد» را تیتر اول خود ساخت و ذیل آن تجمع عده ای لباس شخصی در برابر یك حسینیه متعلق به یكی از سران اصلاحات را درج كرد تا جایگاه دغدغه های دینی خود از جمله جنایات هولناك روز عاشورا را مشخص نماید.

البته وقایع روز عاشورای ایران آن قدر اهمیت داشت که کاخ سفید را هم وادار کند برخلاف روند مسامحه گونه گذشته اش نسبت به اغتشاشات تهران رسما به میدان بیاید و بیانیه رسمی صادر کند. بانیان گوانتانامو و ابوغریب که در سایه طرح شعار دروغین حقوق بشر و دموکراسی لشگرکشی به کشورهای مختلف دنیا را در کارنامه خود ثبت کرده اند، در جایگاه شاکی نشستند و از موضع بالا ایران را به فقدان پشتوانه مردمی، بحران داخلی و دیکتاتوری محکوم کردند.

کشوری چون آمریکا که طی سال های بعد از تاسیس، با سیر نزولی شرکت مردمش در انتخابات مواجه بوده و در بهترین حالت بیست درصد اختلاف مشارکت عمومی در انتخابات نسبت به ایران را در کارنامه خود دارد، به خود حق داد تا ایران را فاقد پشتوانه مردمی معرفی کند و اغتشاشگرانی را که به خیابان ریخته بودند، شهروندانی(!) بنامد که در جستجوی حقوق جهانی خود هستند!

کاخ سفید در بیانیه خود که ساعاتی بعد از انتشار اخبار اغشاشات تهران منتشر شد، ضمن حمایت از آشوب طلبان تصریح کرد: «امید و تاریخ همگام با کسانی است که حقوق جهانشمول خود را با ابزار مسالمت آمیز مطالبه می کنند.»

این بیانیه ایران را حکومتی لقب داد که از آمال و آرزوهای مردم خود می هراسد. در این بیانیه آمده بود:«حکومت مبتنی بر هراس و خشونت هرگز عادلانه نیست و همانگونه که پرزیدنت اوباما نیز در اسلو گفت این بسیار گویاست که برخی حکومتها از آرزوهای ملت خود بیش از قدرت هر کشور دیگری می ترسند.»

کاخ سفید البته پیشتر در خصوص فوت آقای منتظری هم بیانیه ای صادر کرده و تصریح کرده بود:« خانواده او و همه جویندگان حقوق جهان‌شمول و آزادی‌هایی که او پیوسته مدافع آنها بود در یادها و نیایش ما خواهند بود!»

آمریکا البته به همین میزان هم بسنده نکرد. باراک اوباما نیز به میدان آمد و گفت: «مردم ایران ماه‌هاست که تنها احقاق حقوق جهانشمول خود را طلب می‌کنند و جهان هر بار، شجاعت و اراده آنها در این خصوص را تحسین کرده است.» او ضمن محکوم کردن مسائل اخیر ایران و برخورد مسئولین با حرمت شکنان روز عاشورا، تصریح کرد:«اراده رهبران ایران برای حکومت از راه ایجاد وحشت و ستمگری، قادر به از میان بردن این اشتیاق مردم نخواهد بود.»

فرانسه نیز به میدان آمد و از مقابله با اغتشاشات اقلیتی قانون گریز و دین ستیز در ایران با عنوان سرکوب اعتراضات مردمی یاد کرد. برنار والرو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت:«در زمانی که شمار کشته شدگان افزایش می یابد، فرانسه بار دیگر نگرانی عمیق خود را ابراز می دارد و بازداشت های خودسرانه و خشونت اعمال شده علیه معترضان عادی را محکوم می کند.»

اظهار نظر مقامات فرانسوی در حالی بود که همین کشور سال 2008 را با آشوب های خیابانی آغاز کرده بود و مثلا در نوامبر 2007 نیز مردم، کارکنان و دانشجویان در اعتراض به اصلاحات سارکوزی که سن بازنشستگی را شامل می شد، به اعتصاب، اعتراض و تحصن روی آورده بودند. این اعتراضات بعد از این نیز بارها در فرانسه به برخورد حکومت با معترضینی که تنها حقوق خود را مطالبه می کردند، انجامید. و این همان فرانسه ای است که امروز از خدشه دار شدن حقوق بشر در ایران سخن می گوید.

مرکل صدراعظم آلمان هم از دیگر چهره هایی بود که در خصوص وقایع ایران لب به سخن گشود. او در یک بیانیه شدید اللحن درگیری های اخیر در ایران را بی رحمانه خواند و کشته های این وقایع را ناشی از اقدامات غیرقابل قبول نیروهای امنیتی دانست. مرکل ضمن محکوم کردن وقایع ایران گفت:«از ایران می خواهم به تعهداتش در معاهده بین المللی (سازمان ملل) درمورد حقوق مدنی و سیاسی عمل کند و به خصوص، حق آزادی بیان از طریق برپایی تظاهرات مسالمت آمیز نباید محدود یا با خشونت سرکوب شود.»

کانادا هم به جمع شاکیان ایران پیوست. لورنس کانون وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه ای گفت‏:‏«تلاش ایران برای محدود کردن آزادی بیان و برگزاری تجمع به ویژه در روز مقدس عاشورا، تاسف بار است.» این بیانیه همچنین می افزود:«مردم ایران سزاوارند که صدایشان شنیده شود و از حقوقی که محق آن هستند، بدون بیم از خشونت و ارعاب، برخوردار شوند!»

وزارت امورخارجه ایتالیا هم رسما بیانیه صادر کرد و از ایران به خاطر مواجهه با حرمت شکنان عاشورای حسینی انتقاد کرد! در این بیانیه ایتالیا از جایگاه ناصحی دلسوز سخن راند و تصریح کرد:«حفظ جان انسان یک ارزش اساسی است که باید در هر جا و درهر شرایطی ازآن دفاع کرد‏!

رهبر یکی از احزاب ایتالیایی هم گفت:«جوانان ایرانی با برگزاری تظاهرات اعتراضی، یک رژیم قرون وسطایی که آماده است جهان را به یک فاجعه بکشاند، به ستیزه خواندند.» وی همچنین افزود‏:‏«رژیم لحظه ای درشلیک کردن به سوی زنان و مردانی که برای دمکراسی به خیابانها می آیند، درنگ نمی کند. در عین حال پیئترو مارچنارو رییس کمیسیون حقوق بشرمجلس سنای ایتالیا نیز خواستار برگزاری نشستی فوق العاده توسط نمایندگان عضواین کمیسیون درمورد وقایع اخیر و نقض حقوق بشر در ایران شد.»

اینها همه و همه گوشه ای از پیامدهای قانون شکنی کسانی بود که حرمت عاشورای حسینی را هم نگه نداشتند و به بهانه اعتراض به تقلبی که هیچ وقت سندی برای آن ارائه نشد به خیابان ریختند و به هیئت ها و مراسم عزاداری یورش بردند. قانون شکنی های اقلیتی که رای اکثریت را نپذیرفتند تا با خودخواهی خود رای اکثریت را به محاق ببرند، در سرتاسر دنیا به سوژه های اول خبری برای تخریب وجهه ایران تبدیل شد.

سوالات :

          15 - روزنامه اعتماد کدام واقعه را به عنوان مهمترین دغدغه اش تیتر اول خود قرار داد ؟     

 16 - کدام نهاد در بیانیه خود ضمن حمایت از آشوب طلبان تصریح کرد: « امید و تاریخ همگام با کسانی است که حقوق جهانشمول خود را با ابزار مسالمت آمیز مطالبه می کنند.»
منبع : kbf-marvdasht[dot]mihanblog[dot]com[slash]post[slash]262

کانون بسیج فرهنگیان شهرستان , sepideh تیتر اول روزنامه, جوان امروز عکس تیتر جالب , مجنون الحسین بازتاب بیانات , بازتاب سخنان رهبر انقلاب در قم , کشتی ملارد کرج مروری بر اخبار , کریستیانو رونالدو cr731 صفحه اول ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات