تبلیغات

دكتر محرابيان فوق تخصص گوارشچكاپ كامل شما
دكتر آزيتا صفارزاده، متخصص زنان، زايمان و نازايي و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران
لذت مادر شدن را به تاخير نيندازيد

با توجه به اينكه بيماري تخمدان پلي‌كيستيك به‌علت بر هم خوردن تعادل بين هورمون‌ها، از جمله بيماري‌هاي شايعي است كه در خانم‌ها ديده مي‌شود، من به همه خانم‌هاي جوان توصيه مي‌كنم تا جايي كه امكان دارد با رعايت اصول تغذيه، نخوردن مقدار زياد چربي‌هاي اشباع، فست فودها و چربي‌هاي غيراشباع حيواني و... از تجمع بيش‌ از حد چربي در بدن جلوگيري كنند. علاوه بر رعايت اصول تغذيه بايد دقت كنيد انجام ورزش مرتب حداقل3 بار در هفته به شكل پياده‌روي‌هاي تند يك ساعته و گرايش به ورزش‌هاي ايروبيك از بروز و حتي پيشرفت اين بيماري در خانم‌هاي جوان جلوگيري مي‌كند. عواقب وخيم بيماري پلي‌كيستيك در خانم‌ها عبارتند از عادت‌ ماهانه‌هاي نا‌منظم، افزايش هورمون‌هاي مردانه، ظاهر شدن موهاي زائد در قسمت‌هاي بالاتنه، ناف، زير چانه و حتي ريزش ناگهاني موهاي سر و... البته همه اين مشكلات به سادگي قابل پيشگيري هستند. سخت نگرفتن شرايط ازدواج به‌منظور پايين آمدن سن ازدواج و كوتاه كردن فاصله بين زمان ازدواج تا تجربه بارداري و مادر شدن از جمله راه‌كارهايي هستند كه با رعايت آنها به سادگي مي‌توانيد از عواقب ابتلا به بيماري پلي‌كيستيك در امان باشيد. طولاني نكردن فاصله ازدواج تا مادر شدن از ابتلا به نازايي به دليل نبود ‌تخمك‌گذاري كه از عوارض شايع اين بيماري است نيز جلوگيري مي‌كند. تاكيد ديگر من به همه خانم‌ها اين است كه درصورت ابتلا به بيماري تخمدان پلي‌كيستيك به توصيه‌هاي پزشكان براي كنترل قند خون و فشار خون سالانه، داشتن تغذيه مناسب با گنجاندن انواع ميوه‌ها و سبزي‌ها، پروتئين‌ها، لبنيات كم‌چرب، حبوبات و كم كردن مصرف نشاسته، چربي و شيريني عمل كنند. با رعايت اين موارد مي‌توانيد از ابتلا به اين بيماري جلوگيري كنيد و مانع بدتر شدن و روند روبه رشد اين بيماري شويد.
 دكتر بهروز باريك‌بين، متخصص پوست و مو، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي
پوست‌تان را به دست افراد غيرمتخصص نسپاريد

توصيه من به همه خوانندگان مجله زندگي ايده‌آل اين است كه درصورت مشاهده هرگونه مشكل پوستي مثل ايجاد لك‌هايي ‌درصورت كه حتي شايد چندان هم مهم به‌نظر نيايد، آكنه ساده يا حتي خال، حتما به متخصص پوست مراجعه كنند. در خيلي از موارد ديده شده خانم‌ها به‌خصوص خانم‌هاي جوان براي درمان مشكلات پوستي‌ از اين دست، به افراد غيرمتخصص مراجعه مي‌كنند و اين دوستان بدون تخصص در زمينه فعاليتي كه انجام مي‌دهند و شايد تنها با تكيه بر تجربه دست به اقداماتي مي‌زنند كه هيچ پايه علمي ندارد و حتي مي‌تواند براي آنها مشكل‌زا هم باشد. همين سهل انگاري كوچك باعث مي‌شود مشكلي كه ممكن بود با يك نسخه ساده درمان شود پوست بيمار را با آسيب‌هاي جدي مواجه كند كه شايد درمان كامل آنها سال‌ها زمان ببرد. يك مثال ساده از ايجاد اين عوارض احتمالي اينكه خيلي از خانم‌ها معمولا براي داشتن پوستي شاداب به آرايشگران مراجعه مي‌كنند و به توصيه آنها به لايه‌برداري يا پيلينگ صورت آن هم توسط افرادي كه صلاحيتش را ندارند تن مي‌دهند. همين اتفاق ساده گاهي مي‌تواند به دليل استفاده نابجا از اسيدهاي ميوه، پوست فرد را بسوزاند به صورتي كه روي پوست او جوشگاه يا لك‌هاي مقاوم ايجاد كند. مشكلات به ظاهر ساده‌اي كه فرد براي درمان آنها بايد سال‌ها از اين پزشك به آن پزشك مراجعه كند. مسئله اينجاست كه دست آخر هم از شادابي پوست اوليه افراد خبري نيست.
دكتر علي محرابيان متخصص گوارش، كبد و صفرا. عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران
سال را با ترك سيگار آغاز كنيد

به همه خوانندگان مجله ايده‌آل توصيه مي‌كنم سال جديد را با برنامه‌ريزي براي جا دادن فعاليت‌هاي فيزيكي در برنامه روزانه‌شان شروع كنند. پيشنهاد مي‌كنم حتي براي ايجاد فرصتي براي پياده‌روي بيشتر، از اتومبيل شخصي براي انجام كارهاي روزانه و رفت‌وآمد به محل كار استفاده نكنند البته اين پيشنهادي است كه خود من هم تصميم دارم در سال جديد حتما آن را عملي كنم. اين راه‌حل ساده كمك مي‌كند تا ضمن حفظ سلامت شخصي، در حفظ محيط‌زيست و در نتيجه كمك به سلامت ديگران هم موثر باشيم اما توصيه‌هاي پزشكي؛ من به همه خوانندگان اين مجله توصيه مي‌كنم از همين امروز از مصرف بيش‌ از اندازه چربي‌ها، به‌خصوص چربي‌هاي مضر كه بيشتر منشا حيواني دارند پرهيز كنند و به جاي آن سبزي و ميوه‌هاي تازه را جايگزين كنند. همچنين با استفاده كمتر از مواد‌غذايي پرانرژي، از افزايش وزن كه سر منشا بسياري از ناراحتي‌هاست پيشگيري كنند و در عوض به حفظ سلامت جسمي و به طبع آن آرامش روحي خود كمك كنند. در كنار همه اين موارد به همه خوانندگان مجله ايده‌آل توصيه مي‌كنم جدا از سلامت فردي، با انفاق به مستمندان براي حفظ سلامت آن‌ها هم تلاش كنند، چرا كه سلامت آنها، سلامت بيشتر جامعه را در پي دارد و سلامت جامعه هم به‌طور طبيعي زمينه‌ساز نشاط همگان مي‌شود. در كنار همه اين موارد توصيه اكيد من به افراد سيگاري، تصميم جدي براي ترك سيگار است چرا كه سيگار نه تنها سلامت جسماني خود آن‌ها را به مخاطره مي‌اندازد بلكه تهديدي است براي داشتن يك جامعه سالم. سال نو فرصت خوبي است براي كنار گذاشتن سيگار و تجربه سلامت فردي و جمعي.
دكتر محمدرضا وفا، متخصص تغذيه و رژيم درماني، دانشيار دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي ايران
وزن‌تان را در محدوده ايده‌آل نگه داريد

مهم‌ترين توصيه من به خوانندگان مجله زندگي ايده‌آل كه اتفاقا توصيه سازمان جهاني بهداشت هم هست، نگهداشتن وزن در محدوه ايده‌آل است. براساس اين توصيه كه در قاعده هرم‌ راهنماي غذايي و راهنماي وزني هم به رعايت آن توصيه اكيد شده، همه افراد در هر گروه سني كه قرار دارند بايد سعي كنند وزن‌شان را در محدوده سالم و ايده‌آل نگه‌دارند. لازمه نگهداشتن وزن، در محدوده ايده‌آل هم پيروي از الگوي غذايي سالم است. الگوي غذايي كه بر مبناي 5 محور هرم غذايي تهيه و تنظيم شده و ضرورت مصرف همه گروه‌هاي غذايي البته به شرط رعايت تعادل، تناسب و تنوع هم در آن درنظر گرفته شده باشد. مهم‌ترين توصيه من مثل هميشه پيروي از الگوي غذايي سالم و كنترل وزن مناسب است. نكته‌اي كه در حقيقت با رعايت آن، افراد، سلامت جسماني و روحي خود را در ابعاد گسترده‌تر تضمين مي‌كنند.
دكتر سعيد حسيني. متخصص تغذيه، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران
محدوديت شايد؛ اما محروميت هرگز!

يادمان باشد خوب خوردن الزاما به معناي كم خوردن نيست. گاهي ما نخوردن را با تغذيه صحيح اشتباه مي‌گيريم از اين‌روست كه ممكن است در بسياري از موارد خوب بخوريم اما به اندازه و به جا نخورده باشيم. براي داشتن يك تغذيه مناسب و در عين حال قاعده‌مند بايد دانش تغذيه‌اي‌مان را بيشتر كنيم و اطلاعات‌مان را از منابع معتبر بگيريم. رعايت اين موارد كمك مي‌كند تا به جاي كم‌خوردن انتخاب‌هاي بيشتري داشته باشيم. يك نگاه كلي به وضعيت سلامت جامعه نشان مي‌دهد اكثر بيماري‌هايي كه امروز گريبان سلامت افراد هستند از بيماري‌هاي قلب و عروق گرفته تا فشارخون، ديابت، پوكي استخوان و انواع سرطان‌ها همه ريشه درتغذيه و داستان هميشگي چگونه خوردن دارند بنابراين نمي‌توان ساده انگارانه و بي‌توجه از كنار مبحث تغذيه گذشت. براي تغذيه سالم بايد قبل از هر چيز شيوه‌هاي اصولي و تائيد شده درست خوردن را ياد بگيريم و با مد نظر قرار دادن اين قواعد، رفتار غذايي كودكان‌مان را هم از همان دوران كودكي اصلاح كنيم. همين اصلاح رفتارهاي ساده كمك مي‌كند تا جامعه از انبوه بيماري‌هاي غيرواگيري كه منشا اغلب آن‌ها تغذيه غلط است رهايي پيدا كند. اما يادمان باشد كه درست خوردن هرگز به معناي كم خوردن و محروميت از مواد‌غذايي نيست. ممكن است تا حدي محدوديت درميان باشد اما محروميتي در كار نيست.
دكتر فاطمه قائم‌مقامي، متخصص زنان و زايمان
تزريق واكسن HPV براي بانوان جوان ضروري است

اميدوارم همه افراد جامعه به‌خصوص خوانندگان مجله زندگي ايده‌آل در سال جديد توجه بيشتري به پيشگيري از سرطان داشته باشند چون سرطان يكي از 3 علت عمده مرگ است و از قضا ناخوشايندترين حالت مرگ هم هست. ابتلا به سرطان‌ دهانه رحم كه در عين حال قابل پيشگيري‌ترين نوع سرطان زنان است يكي از شايع‌ترين موارد ابتلا به سرطان در بانوان است. حال آنكه اين سرطان در زنان جوان مي‌تواند درصورت ‌تشخيص ندادن به موقع باعث حداقل ناباروري و حداكثر مرگ شود با تزريق واكسن ضد‌سرطان دهانه رحم، به نام واكسن ويروس HPV قابل پيشگيري است. اين واكسن بايد قبل از ازدواج بين9 تا 26 سالگي به خانم‌هاي جوان تزريق شود. تزريق اين واكسن در جوامع امروزي كه سن ازدواج بالا رفته و شرايط فرهنگي و اجتماعي جامعه هم دچار تغييرات اساسي شده اهميت بيشتري پيدا مي‌كند. متاسفانه به‌علت بي‌توجهي نسبت به تزريق اين واكسن شاهد هستيم تعداد زيادي از خانم‌هاي جوان حتي قبل از داشتن فرزند به پيشرفته‌ترين فرم اين بيماري مبتلا مي‌شوند. گذشته از اين روش انجام تست پاپ اسمير به‌عنوان يك پيشگيري ثانويه هم نبايد از نظر دور بماند. خانم‌هاي جوان بايد بعد از ازدواج تا 3 سال پي در پي سپس 2تا 3 سال يك بار اين تست را براي تشخيص سرطان در مراحل اوليه انجام بدهند.

خانم‌هاي ميانسال هم بايد با معاينه‌هاي ماموگرافي هر ماه، بعد از دوره ماهانه و معاينات فيزيكي هر 6 ماه يك‌بار از احتمال ابتلا به سرطان سينه پيشگيري كنند. به‌طور كلي خانم‌ها بايد نسبت به خونريزي‌هاي غيرطبيعي در بين 2 عادت ماهانه حساس باشند و درصورت بروز اين مشكلات به متخصص زنان مراجعه كنند. توصيه من به خانم‌هايي كه يائسه شده‌اند هم اين است كه نسبت به دردهاي لگني حساس باشند و هر 6 ماه يك‌بار براي انجام معاينات لازم به پزشك مراجعه كنند چون اين معاينات براي تشخيص مراحل اوليه سرطان تخمدان و رحم بسيار قابل اهميت است. اهميت پيشگيري از سرطان‌ها به‌خصوص سرطان‌هاي زنان به اين دليل است كه طبق آمار نزديك به نيمي از سرطان‌ها قابل پيشگيري هستند، يك سوم آن‌ها هم در مراحل اوليه، قابل درمان هستند. بنابراين با پيشگيري و تشخيص به موقع مي‌توانيم از ابتلا به اين بيماري مهلك نجات پيدا كنيم.
براي داشتن تغذيه مناسب و در عين حال قاعده‌مند بايد دانش تغذيه‌اي‌مان را بيشتر كنيم و اطلاعات‌مان را از منابع معتبر بگيريم. رعايت اين موارد كمك مي‌كند تا به جاي كم‌خوردن انتخاب‌هاي بيشتري داشته باشيم
دكتر فرامرز اميري، متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص بيماري‌هاي عروق مغز
سيگار و قليان را فراموش كنيد

براي پيشگيري از احتمال سكته مغزي رعايت يكسري نكات كاملا ضروري است؛ نكاتي مثل رعايت بهداشت فردي شامل تغذيه مناسب، رعايت بهداشت كاري، فعاليت فيزيكي روزانه و بالاخره دوري از استرس روزمره. 
در كنار اين موارد كنترل بيماري‌هاي مزمن مثل ديابت، پرفشاري خون و چربي خون بالا هم در پيشگيري از سكته مغزي نقش بسزايي دارند البته جدا از رعايت اين موارد در مصرف داروهايي كه درصورت لزوم توسط پزشك متخصص مغز و اعصاب تجويز شده‌اند هم به هيچ وجه نبايد كوتاهي كرد. در كنار اين موارد نكات ديگري مثل دوري از مواد سمي و شيميايي مثل سيگار و قليان و پرهيز از رفتارهاي پرخطر مثل مصرف مواد‌مخدر هم از جمله مواردي هستند كه براي سلامت ماندن مغز و اعصاب و پيشگيري از احتمال سكته‌هاي مغزي بايد از آنها پرهيز كرد. مصرف غذاهاي دريايي حداقل 2 وعده در هفته و كنار گذاشتن فست‌فودها از فرصت‌هاي ديگري هستند كه به سلامت مغز و اعصاب كمك مي‌كنند البته نبايد فراموش كنيد در برنامه‌هاي غذايي‌تان روغن مايع را جايگزين روغن‌هاي جامد كنيد.
 30 تا 45 دقيقه پياده‌روي در روز نيز از فرصت‌هايي است كه نه تنها به سلامت جسماني و روحي شما كمك مي‌كند بلكه در پيشگيري از احتمال بروز سكته‌مغزي و به‌طور كلي بيماري‌هاي مغز و اعصاب هم موثر است.
دكتر احمد كوشانفر، متخصص اطفال،  استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي
روح كودك‌تان را با موسيقي تغذيه كنيد

وقتي پاي نوزادان به ميان مي‌آيد مهم‌ترين مسئله‌اي كه پدران و مادران به‌خصوص پدرومادران جوان بايد به آن توجه كنند بحث تغذيه با شير مادر است. تغذيه با شير مادر در دوران نوزادي اهميت زيادي دارد. كودكان حتي تا 2 سالگي بايد از شير مادر تغذيه كنند. چرا كه ارزش غذايي بالاي شير مادر به‌خصوص در 6 ماهه اول تولد با هيچ ماده غذايي قابل مقايسه نيست. تغذيه با شير مادر ضمن اينكه بر پايش طبيعي رشد نوزاد تاثير بسزايي مي‌گذارد مقاومت بدني او را هم در برابر ميكروب‌ها بالا مي‌برد البته بعد از 6‌ماهگي مواد‌غذايي تكميلي، قطره آهن و ويتامين‌هاي لازم هم با شير مادر همراه مي‌شود تا كودك رشد و نمو جسمي كامل و سالمي داشته باشد.  البته دقت كنيد كوچك‌ترين تغييري در برنامه غذايي آن‌ها بايد زيرنظر متخصص كودكان انجام بگيرد. بعد از دوران نوزادي شايد مهم‌ترين مسئله‌اي كه پدران ومادران را نگران وضعيت سلامت كودكان مي‌كند بي‌اشتهايي آنهاست. من به همه خانواده‌ها توصيه مي‌كنم در برابر بي‌اشتهايي كودكان نسبت به غذا خوردن و رژيم‌هاي تكميلي هرگز به اجبار متوسل نشوند چون همين اجبارها زمينه ساز بد غذايي آن‌ها در بزرگسالي مي‌شود. جدا از بحث تغذيه، موضوع سلامت روحي كودكان هم در ميان است، پدرومادرها بايد پابه‌پاي تغذيه سالم براي پرورش روح و روان كودكان‌شان هم وقت بگذارند. موسيقي درماني يكي از روش‌هايي است كه در رشد روحي كودكان تاثير بسزايي دارد. من همين جا به همه پدرومادران جوان توصيه مي‌كنم از تاثير شگرف موسيقي روي كودكان و حتي نوزادان‌شان غافل نمانند.
كودكان حتي تا 2 سالگي بايد از شير مادر تغذيه كنند. چرا كه ارزش غذايي بالاي شير مادر به‌خصوص در 6ماهه اول تولد با هيچ ماده غذايي قابل مقايسه نيست.
دكتر سيد ضياءالدين مظهري، متخصص تغذيه و رژيم درماني
در ديد و بازديدهاي نوروزي رژيم‌‌تان را فراموش نكنيد

 همزمان با فرا رسيدن نوروز به همه خوانندگان مجله ايده‌آل چند توصيه نوروزي دارم؛ اول اينكه در اين ايام و در راستاي ديد و بازديد‌هاي نوروزي مراقب 2 گروه از عزيزان باشيد؛ اول افرادي كه بيمارند و به همين دليل بايد از رژيم غذايي ويژه‌اي پيروي كنند و دوم كودكان. تاكيد من در مورد گروه اول از اين‌روست كه اين دوستان نياز به همراهي دارند تا در جريان هيجان‌هاي عيد‌ ديدني‌هاي نوروزي، رژيم‌شان را فراموش نكنند. اين توصيه در مورد افرادي كه به پرفشاري خون مبتلا‌ هستند يا چربي خون‌شان بالاست اهميت بيشتري پيدا مي‌كند. افراد مبتلا به ديابت هم در همين گروه قرار مي‌گيرند البته ضرورت رعايت رژيم‌هاي غذايي در مورد ديابتي‌ها به‌مراتب بيشتر مي‌شود چرا كه‌كنترل نكردن رژيم غذايي مناسب براي، افزايش يا افت قند مي‌تواند اين افراد را به اغماي ديابتي دچار كند اما در گروه دوم يعني كودكان مشكل آنجا آغاز مي‌شود كه معمولا بچه‌ها از غفلت پدر و مادر استفاده مي‌كنند و با هجومي كه به شيريني‌ و شكلات و خندان‌ترين پسته‌ها و مغزهاي آجيل مي‌برند دچار مشكلات معده و سوء‌تغذيه به دليل كاهش اشتها و بي‌ميلي نسبت به مواد‌غذايي مورد نيازشان مي‌شوند.
 به‌همين‌دليل است كه مشكلات احتمالي گوارشي، مسموميت‌‌هاي غذايي و حتي اسهال و استفراغ از بيماري‌هاي شايع كودكان در دوران نوروز است بنابراين توصيه مي‌كنم پدرومادرها در ميان ديد و بازديدهاي نورزي بيشتر از هميشه حواس‌شان به خورد و خوراك فرزندان‌شان باشد.
و بالاخره توصيه نهايي من به خانواده‌هايي است كه در اين روزها عازم سفر هستند. اين عزيزان بايد نسبت به بهداشت مواد‌غذايي، نوع غذا و همين‌طور محيطي كه براي صرف غذا انتخاب مي‌كنند دقت زيادي داشته باشند چون در اين روزها خيلي از غذاهاي مانده و فاسد شده با ادويه‌هاي تند و رنگ‌هاي خوراكي كه فساد اوليه و ظاهري مواد‌غذايي را مي‌پوشانند عرضه مي‌شوند. اهميت اين مراقبت در انتخاب‌هاي غذايي مناسب هم به اين دليل است كه اين مواد كه اتفاقا رنگ و لعاب موجهي هم دارند به سادگي مي‌توانند زمينه‌ساز مسموميت‌هاي غذايي براي افراد خانواده به‌خصوص كودكان و حتي بزرگسالاني كه قواي بدني ضعيف‌تري دارند، شوند.
امير هوشنگ احساني، متخصص پوست و‌‌ مو، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران
فقط به متخصصان پوست مراجعه كنيد!

هر سال با نزديك شدن فصل بهار شاهد افزايش قابل توجه مراجعه‌‌كنندگان به مراكز پوستي، براي تجربه انواع و اقسام شيوه‌هاي درماني و زيبايي پوست هستيم اما مشكل زماني شروع مي‌شود كه اين افراد براي رسيدن به نتيجه دلخواه معمولا ساده‌ترين راه را انتخاب مي‌كنند و سراغ افراد غيرمتخصص مي‌روند. بنابراين به موازات توجه بيشتر افراد به سلامت و زيبايي پوست، مشكلاتي مثل تزريق‌‌ ژل‌هاي غيراستاندارد، درمان‌هاي پوستي تاييد نشده و... هم بيشتر مي‌شود. من به همه خوانندگان مجله زندگي ايده‌آل توصيه مي‌كنم اگر قرار است براي سلامت و شادابي پوست‌شان وقت بگذارند و هزينه كنند، راهي را انتخاب كنند كه به نتيجه‌ مطلوب منتهي شود. در حقيقت انجام اعمال زيبايي پوست هيچ ممانعتي ندارد اما به شرط اينكه زيرنظر متخصص انجام شود. من توصيه مي‌كنم كه دوستان به‌خصوص بانوان، از تزريق ژل، بوتاكس و استفاده از ليزرهاي مختلف بدون اعمال نظر متخصصان پوست به‌شدت پرهيز كنند. معمولا همه تلاش مي‌كنند تا همزمان با سال نو شرايط پوستي ايده‌آلي را تجربه كنند و ظاهر مناسب‌تري داشته باشند؛ اما اعتماد كردن به افراد غيرمتخصص نه تنها آن‌ها را به پوست دلخواه‌‌شان نمي‌رساند بلكه مشكلات بسياري را براي آن‌ها به‌دنبال دارد و بالاخره حرف آخر اينكه انجام مراقبت‌هاي پوستي و روش‌هاي زيبايي در همه دنيا متداول است و هيچ ممانعتي هم ندارد اما تنها مشروط بر اينكه همه چيز زيرنظر متخصصان پوست انجام بگيرد.منبع : harshanbe[dot]blogfa[dot]com[slash]post-225[dot]aspx

نوشتن از همه چیز چکاپ کامل شما,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات