تبلیغات

داشتند خواستارتخریب‌ بافت تاریخی یزد برای توسعه امامزاده جعفر
تخریب‌های بافت تاریخی یزد متوقف شده اما هنوز کابوس فرو ریختن، خواب اهالی یزد را آشفته کرده است. به طوری که وقتی 28 تیرماه، شب هنگام چندین کامیون در بافت تاریخی دیده شد. اهالی بافت تاریخی یزد، نگران شده و در تماس‌هایی که با انجمن‌های میراث فرهنگی و رسانه‌ها داشتند، خواستار پرس و جو درباره دلیل حضور این کامیون‌ها شدند. هرچند در نهایت راننده‌های کامیون و کارگرها اظهار کردند که تنها برای آواربرداری آمده‌اند، باز هم نگرانی‌ها به قوت خود باقی ماند. اکنون بیش از یک سال است که مردم آشفته و متعجب از گسترش طرحی به نام «توسعه امامزاده جعفر» هستند که البته اتفاقاتی که در ماه گذشته افتاد، ثابت کرد که این ترس‌ها بی‌دلیل نبوده است.

افزون بر مسئله حضور دوباره کامیون‌ها در بافت تاریخی، شب‌نامه‌ای به دست اهالی یزد رسیده است که در آن به نوعی مردم تهدید به این شده‌اند که باید با طرح موافقت کنند. این شب‌نامه از سوی اهالی بافت تاریخی یزد برای خبرگزاری میراث فرهنگی فرستاده شده است. این شب‌نامه و صحبت‌هایی که مسئولان اجرای طرح طی چند روز گذشته داشتند، بار دیگر دغدغه تخریب بافت تاریخی را به جان اهالی یزد انداخته است. استاندار یزد، بار دیگر در صحبت‌های اخیر خود بر اجرای طرح اصرار داشته و گفته است: «طرح جدید توسعه امامزاده جعفر(ع) همگن با بافت تاریخی است و در صحن جدید هیچ اثر تاریخی تابلو دار وجود ندارد.»

پس از بازدید معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و همچنین مشاور عالی این سازمان از بافت تاریخی یزد، معین شد که این طرح باید متوقف شود تا کارشناسی دقیق صورت بگیرد. اگرچه ممکن است در کمتر مسئله‌ای کارشناسان و مسئولان میراث فرهنگی اجماع داشته باشند اما نکته اینجاست که در مورد بافت تاریخی یزد، مسئولان و کارشناسان در غیرکارشناسی بودن طرحی که در حال اجرا بود، اجماع دارند.

بافت تاریخی یزد، بزرگترین و مهمترین بافت خشتی ایران در جهان بوده و حتی قرار بود پرونده ثبت جهانی آن هم آماده شود. اتفاقی که مسئولان در همه دنیا از آن استقبال می‌کنند و آن را در حکم گنج ملی می‌دانند.

منبع: CHNمنبع : donyayesafar[dot]blogfa[dot]com[slash]post-85[dot]aspx

دنیای سفر, گرمی سیتی احداث هتل ۱۰۰۰ , بخشداری میمه ملاقات بخشدار و , اخبار مذهبی وریا غفوری در , راه حقیقت نقش روحانیون در , ارمنستان خواستار راه اندازی , تابان محمد علیخانی چون اصلاح ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات