تبلیغات

حادثه دریاچه سد کارونحادثه تاسفبار سقوط یک دستگاه مینی بوس در دریاچه سد کارون 3

وقتی آب، آبادانی نمی‌آورد!ما همچنان خدا را شکر مي‌کنیم که زنده‌ایم!کد مطلب : 14278
گروه جامعه: آمدند و به ما گفتند برای توسعه شهرستان، افزایش تولید برق، رونق کشاورزی منطقه از طریق انتقال آب به دشت ایذه، تامین آب شرب و خلاصه سعادت مند کردن شما مي‌خواهیم سدی بسازیم به نام کارون ۳ تا منطقه متحول شود. زمین‌هاي مان را گرفتند و با دادن مقدار اندکی پول که فقط کفاف خرید یک خانه کلنگی در ایذه را مي‌داد سدی ساختند و گفتند آماده شوید برای مهاجرت اجباری. هر چند وقتی برای تخلیه منطقه مقاومت کردیم و گفتیم که سرزمین آب و اجدادی و بستر هویتی­مان را ترک نمی کنیم چه رفتارهای نادرستی که با ما نکردند.

وقتی سیدمحمد خاتمی در ماههای پایانی دولت خود این سد که بزرگترین پروژه عمرانی دولت توسعه سیاسی شده بود را افتتاح کرد همان زمان وعده داد که با انتقال آب به دشت ایذه موضوع بیکاری منطقه برای همیشه ریشه کن خواهد شد اما طرحی که قرار بود آب را به دشت ایذه انتقال دهد سالها بعد فقط مرحله کلنگ زنی توسط معاون رئیس جمهور دولت مهرورز! _ آقای رحیمی _ را به خود دید و باز به فراموشی سپرده شد.

اما پس از افتتاح سد در ایذه چه وضعی پیدا کردیم؟
علی رغم ذخیره بیش از ۳ میلیون متر مکعب آب در دریاچه ۶۰ کیلومتری پشت سد، روزانه بیش از ۱۲ ساعت آب در بخش مرکزی شهرستان ایذه قطع مي‌باشد و مردم آب آشامیدنی ندارند. از برق تولیدی هم که خیری به ما نرسید و هر روزه شاهد قطعی آن در این فصل گرم هستیم. اگر در روستا از طریق باغداری، دامداری و کشاورزی امورات روزانه را مي‌گذراندیم حالا در ایذه به مصرف کننده صرف تبدیل شده ایم. و روزانه زمین‌هاي کشاورزی ایذه را نظاره مي‌کنیم که در اثر فقدان آب بازدهی مناسب ندارند. ساکنان ۶۳ روستا با ۱۵ هزار نفر جمعیت مجبور به تخلیه خانه هایشان شدند و به شهری آمدند که شهروندانش خود برای گذران زندگی و کسب درآمد به شهرهای دیگر مي‌روند.

آیا این­ سد که در زمان اجرای پروژه ۶۱ کشته بر جای گذاشت همچنان بایستی قربانی بگیرد؟ چندماهی نگذشته از روزی که اتوبوس راهیان نور دختران دانش آموز در جاده ایذه به شهرکرد دچار حادثه شد و ۲۶ نفر انسان ناباورانه جان سپردند. هرچند مثل همیشه راننده اتوبوس مقصر اعلام شد اما کسانی که از این جاده حتی یکبار عبور کرده اند، نیک مي‌دانند که این جاده به شدت غیر استاندارد و همواره حادثه آفرین بوده است.

و حالا خبر مرگ دسته جمعی ۱۲ نفر زن و کودک گَرد مرگ را دوباره بر سرزمین محروم بختیاری مي‌پاشد و با سکوت عمومی مواجه مي‌شود آنچنان که گویی اتفاقی نیفتاده است. کافیست در آمریکا یک نوجوان مست در نهایت سرخوشی همکلاسی اش را به ضرب گلوله از پا دربیاورد تا صدا و سیمای ما آن را به صورت گسترده پوشش خبری بدهد و برای مردم آمریکا تز رهایی ارائه دهد. دلیل اصلی سکوت صداوسیما ملی و استانی در قبال حوادث منطقه چیست؟

۱۸ماه پیش نیز در منطقه سوسن یک مادر و ۴ فرزندخردسالش که به علت نبود وسایل گرمایشی با استفاده از ذغال و بخاری نفتی خانه خود را گرم مي‌کردند در اثر انتشار گازهای سمی در خواب جان سپردند. کمی قبل تر نیز ۵ نفر از روستائیان در منطقه دهدز بر اثر شدت سرما و فقدان امکانات اولیه جان سپردند. نماینده آن زمان ایذه در مجلس چند دقیقه ای را پیرامون این موضوع و شرایط نامناسب و فقدان امکانات اولیه زندگی در این منطقه صحبت کرد که بلافاصله با واکنش منفی برخی نهادها روبه رو شد که چرا برای دشمن خوراک خبری ایجاد می­کنید و حالا که نمایندگان مجلس مشغول لابی­های سیاسی خود با دکتر روحانی هستند ما از همان نطق چند دقیقه ای نیز محروم مي‌شویم.

هیئت دولت محترم نیز این روزها مشغول تقدیر از رئیسش و ارائه آمارهایی از رشد و ترقی کشور مي‌باشد و رئیس دولت نیز مشغول کاریابی آینده خود و همکاران در آستانه بیکاری­اش، در دفتر رئیس جمهور سابق و ایجاد دانشگاه ایرانیان مي‌باشد. از کنار مسئولین استان، شهرستان، شرکت آب و نیرو و سازمان آب و برق خوزستان هم مي‌گذریم چرا که در هیچ دوره ای به فکر مردم نبوده‌اند و دست کمی از روسایشان در مرکز ندارند. فضای عمومی کشور هم که مهیا مي‌شود برای دفاع از مردم محروم و محصور فلسطین که آنها هم سرزمین شان اشغال شده است!

به راستی وقتی که نماینده دردها و رنج‌هاي ما نه صدا وسیما ملی­ست و نه دولت و مجلس و مسئولین محلی، با چه کسی مطالبات مان را مطرح کنیم. چرا نهادهای متولی سدی که سالانه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد دارد از ساختن پلی که کمتر از صد میلیون تومان هزینه دارد سرباز مي‌زنند تا مسیر ۵ دقیقه ای یک ساعته طی شود و بعضا هم با این فجایع روبه رو شویم؟ چرا آب از الیگودرز به قم مي‌رود؟ و یا از همین کارون ما به اصفهان مي‌رود؟ اما برای خود ایذه که کل مسیر انتقال آب مي‌شود ۴۰ کیلومتر فعالیتی صورت نمی گیرد؟ و صدها چرای بی زیرای دیگر.

و نقدآخر هم به خود ما شهروندان ایذه‌ای و جوانان منطقه است که به جای دفاع از حقوق­مان یا به علت فقدان فرصت‌هاي شغلی و شرایط سخت زندگی به سمت مناطق دیگر مي‌رویم و یا با چرب کردن سبیل‌ها و پوشیدن لباس محلی و گذاشتن عکس‌هایی سرشار از روح آریایی در فیس بوک، صحبت از احیا عظمت ایل مي‌کنیم! و دریغا که بخت مردمان محروم و محصور ایل در کوههای زاگرس، سالهاست که خوابیده و با این حرفها هم بیدار نمی شود و ما همچنان خدا را شکر مي‌کنیم که زنده‌ایم.هادی کیانی- از آوارگان سد کارون ۳
 وقتي وزارت نيرو به تعهدات خود عمل نمي‌كند؛
 راز مرگ روستائيان آن سوي سد 

روستاهاي سادات حسيني و اميراحمد از جمله روستاهايي هستند که در جريان آبگيري سد کارون3 مغروق نشدند تا روزانه شاهد بروز مشکلات و حوادث دردناکي مانند حادثه روز گذشته درياچه اين سد بزرگ باشند.
روستاهاي سادات حسيني و ميراحمد در بخش دهدز قرار دارند که اين بخش با فاصله 55 کيلومتري از شهر ايذه واقع شده است. اين روستاها در 20 کيلومتري شهرستان ايذه واقع شده‌اند و از جمله روستاهايي هستند که در جريان آبگيري سد کارون سه در محاصره آب قرار گرفته‌اند و مسير دسترسي براي اين روستاها احداث نشده است.از زمان آبگيري سد کارون 3 در سال 1383 و زير آب رفتن پل قديمي «گدار شهپير»، روستائيان و عشاير بختياري ساکن روستاهاي «سادات حسيني» در شمال شرقي ايذه، در بن بست گرفتار شده‌اند. شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران (آبنيرو) با وجود گذشت 10 سال از آبگيري سد، به تعهدات خود براي احداث راههاي روستايي که در اثر عمليات سدسازي تخريب شده و به زير آب رفته‌اند عمل نکرده و در عوض، با قرار دادن يدک کش، اقدام به جابجايي ميني بوس‌هاي حامل مسافر مي‌کند. به گزارش فارس، در جريان آبگيري سد کارون3 که در روزهاي افتتاح آن مردم خوزستان تنها با مزاياي آن مواجه شدند و پس از آبگيري آن تنها شاهد معضلات متعدد آن بودند 63 روستا و آبادي در آب مغروق شد. از اين تعداد روستا 35 روستا در بخش دهدز و 28 روستاي ديگر در ساير مناطق واقع شده است.در جريان آبگيري اين سد بيش از يکهزار و 292 قطعه زمين کشاورزي مرغوب به زير آب رفت و روستاهاي زيادي نيز در اين بين راه‌هاي ارتباطي خود را از دست دادند.پس از آبگيري سدکارون3 مشخص شد که بيش از 8 هزار نفر از مردم ساکن در اين بخش به طور مستقيم شغل خود را از دست داده‌اند و 15 هزار روستايي در اين منطقه مجبور به جابجايي منازل خود شده‌اند.شايد بسياري از خوانندگان در ذهنشان اين مسئله خطور کند که سکونت مردم در مناطق مغروق و جزيره مانند سادات حسيني و ميراحمد چه توجيهي دارد که در اين بين بايد مشکلات را به گردن شرکت مقتدر و فارغ از قانون (شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران) معروف به آب‌نيرو منتسب کرد. زيرا اين شرکت از اجراي تعهدات خود در اين منطقه سرباز زده است.روستاهاي ميراحمد و سادات حسيني در محاصره کامل آب قرار گرفته‌اند و تنها مسير دسترسي اين روستاها باج‌هايي است که روزانه و در ساعات تعيين شده‌اي امکان جابه‌جايي مردم و وسائل نقليه را فراهم مي‌کند زيرا در فرآيند آبگيري اين سد همه مسيرهاي دسترسي و حتي پل‌ها و... به زير آب رفته است. قيمت بسيار ناچيز خريداري زمين‌ها و خانه‌هاي روستايي در اين منطقه باعث شد تا مردم در اين مناطق با شرکت آبنيرو ايران برسر قيمت به توافق نرسند. تامين جاده، ساخت مرکز بهداشتي، ساخت کتابخانه و مدرسه و مسجد و... در اين منطقه از جمله تعهداتي بود که هنوز از سوي شرکت آبنيروي ايران اجرايي نشده است.مردم مظلوم و بي‌حامي اين منطقه در جريان آبگيري سد کارون3 همگي آواره ديگر شهرها مانند ايذه، اهواز و... شدند و تنها خاطراتي را براي روزهاي خوش زندگي در روستاهاي خود در اين منطقه به جاي گذاشتند.
منبع : oxina[dot]blogfa[dot]com[slash]post-411[dot]aspx

حادثه تاسفبار سقوط یک دستگاه , طل , فاجعه در دریاچه سد کارون 3 , سرزمین لُر مرگ دلخراش 12روستایی , مقصر اصلي کشته شدن 12 نفر درياچه , دانش حقوقی با دستور رییس قوه , کمپین ایران 1404 محسن رضایی با ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات