تبلیغات

تظاهرات برای گرانیتورم و به دنبال آن گرانی، به چه علت؟

تورّم و به دنبال آن گرانی، به چه علّت؟

      همانگونه که از نام اين واژه بر مي آيد،  تورم به معني " آماس " ، " ورم کردگي " و باد کردن و حجيم شدن است و اين اصطلاح را بجز در موارد پزشکي که براي ورم کردن بعضي از اعضاي بدن به واسطه بروز برخي از عوامل داخلي و يا خارجي مورد توجه قرار مي دهند، در اقتصاد نيز از آن به عنوان يک عامل بي ثباتي اقتصادي در يک کشور و يا منطقه نام مي برند و آن عبارت از اين است که در آن کشور ويا منطقه به واسطه مشکلات اقتصادي موجود، با پول زيادي که مي پردازيم، نتوانيم خريد دلخواه خود را انجام بدهيم. يعني براي خريدهاي خود، پول بيشتري بايد بپردازيم و اين روند مدام ادامه داشته باشد و ما هرگز با مقدار پولي که در دست خود داريم، هنگامي که به بازار مي رويم به تمام خواسته هاي از پيش تعيين شده مان براي خريد نتوانیم دست پيدا کنيم.

      البته اين فشار و ناراحتي معمولا براي طبقه ضعيف جامعه بيش از همه مردم نگراني دارد و ناراحت کننده تر است. او بايد مدام در اين فکر باشد که چه کند تا بتواند حد اقل معيشت زندگي را براي خود و افراد خانواده اش تامين کند. سعي دولتها هم معمولا بر اين است که تلاش کنند تا ...

      هميشه قیمتها را به نفع قشر ضعيف جامعه، ثابت نگهدارند. اما عده اي سودجو و از خدا بيخبر که فقط به فکر منافع و زياد کردن مدام در آمدهاي خود هستند، با احتکار، گرانفروشي و ايجاد بازارهاي کاذب و زد و بند هاي مالي و نا امن کردن جو اقتصادي جامعه، مي خواهند مردم را هميشه در تب و تاب وای چه کنم ها نگهدارند و بر سرمايه خود بيافزايند و حسابهاي بانکي داخلي و خارجي شان را پر و پرتر کنند.

     از سوي ديگر، دشمنان خارجي که به هر دليلي، با حکومت آن کشورها در تضادند، تورم و گرانی را وسیله ای برای دامن زدن به ناراضي کردن مردم، براي برپا کردن تظاهرات و شورش در کشورهاي هدف، مي خواهند آن دولتها را ناکارآمد نشان دهند و به مردم آن کشورها اين چنين تلقين کنند که دولت شما نمي تواند از پس حل مشکلات اقتصادي بر آيد و با اين وسيله موجبات سرنگوني آن دولت و روي کار آوردن دولت دلخواه و سر سپرده خود را باعث شوند تا بتوانند آنچه را که منجر به غارت بردن منابع ملي آن کشورهاست را با دست کساني که در آن مملکت روی کار خواهند آوردُکارُ پي گيري و دنبال کنند.

    یکی دیگر از دلائل تورم، رکود اقتصادی است. رکود اقتصادی همان کسادی بازار است که به واسطه ضعیف شدن قدرت خرید مردم پیش می آید و به این علت، تولید کنندگان و خریداران همگی در این ماجرا دچار زیان و ضرر می شوند و یکی از دلائل مهم آن، اشباع بازار از اجناس مورد نیاز مردم، اما دست خالی آنها برای خرید است.

    کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان نیز در کشورشان  تورم دارند اما تورم کشورهایشان را با صدور کالاهای مورد نیاز کشورهای جهان سوم، با گرانتر فروختن آن کالاها و خدمات، به آن کشورها صادر و منتقل می کنند.

    در کشوري که اين معضل و مشکل اجتماعي و اقتصادي بوجود بیاید، تمام کساني که به نحوي داري شغلهاي آزاد هستند، به دنبال بهانه براي گران کردن کالاهاي خود و يا اگر کارگران آزاد و غير دولتي هستند براي افزايش دستمزدهاي خود مي کوشند تا از اين قافله عقب نمانند.

    روي هم رفته تمام اين عوامل باعث مي شود تا قشر ضعيف و کم در آمد جامعه و بيش از همه آنان که داراي حقوق ثابتي هستندُ مدام در فشار مضاعفي قرار بگيرند تا آنجا که خيلي از آنها که طاقت چنين وضعي را براي امرار معاش خود ندارند، رو به کارهاي غير معمول و خلافکاري آورده و براي اين کارهايشان بهانه هايی موجه مي تراشند و اموال بیت المال و دولت را مباح و حلال مي انگارند.

    در چنين جامعه اي فساد بروز مي کند و کارمنداني که نحوه کارشان ايجاب مي کند و مي توانند، اقدام به رشوه خواري و براي چشم و هم چشمي با همکاران و رقباي اداري خود به رانت خواري و پولشويي مي پردازند.

    معمولا دولتها در چنین زمانی به واسطه عدم تعادل اقتصادی در کشور، به عنوان نوعی مبارزه، ریسک می کنند و برای پرداخت دستمزدهای بیشتر به کارمندانی با دریافتهای حقوق کم، دست به چاپ اسکناس های متوسط و درشت می زنند و این خود به اشباع موجودی بیشتر پول در دستان مردم و دامن زدن به تورم می گردد و باعث پایین آمدن ارزش پول نیز می گردد.

    اما وظايف دولتها در چنين آشفته بازاري که به وجود مي آيد چيست؟ دولتها براي مبارزه با چنين معضلي در درجه اول بايد وابستگي هاي خود به پول و ارزهاي خارجي را از ميان بردارند و متکي به وجه رايج مملکت خود بشوند و تمام مبادلات اقتصادي با ديگر کشورها را تا آنجا که امکان دارد با واحد پولي کشور خود انجام بدهند و يکي از مهمترين معاملات بين المللي برای آنان، پاياپاي کردن معاملات اقتصادي است که بايد مورد توجه قرار بگيرد.

     از دیگر راههای مبارزه با تورم، جلوگیری از قاچاق ارز و نیز ممانعت از ورود کالاهای خارجی از تمام مرزهای ورودی است. یکی دیگر از راههای مبارزه با تورم، پیشگیری از خروج محصولات کشاورزی از مبادی های خروجی برای حد اقل ارزان شدن این محصولات در داخل است. از آنجا که کشاورزان برای به دست آوردن ارز، دست به صدور محصولات خود می زنند، مظنه قیمتهای پایه این کالاها در کشور بالا می رود و این خود به گرانی اجناس، دامن می زند.

     کارخانجات دولتی و بخش خصوصی باید بر توليدات صنعتي با کیفیت خوب بیافزایند و باید توليد کنندگان داخلي جهت از بین بردن عدم اعتماد مردم به کالاهای تولیدی شان، کشورشان را از ورود اجناس خارجي بي نياز و به توليد کنندگان کمک گردد تا در توليدات خود، تلاششان بر پایه استانداردهاي بين المللي و بکار گرفتن مواد عالي و در نهايت به جهت رقابت با کشورهاي توليد کننده خارجي، موجب صادر کردن تولیدات به خارج از کشور هم بشود.

    اقشار ضعيف جامعه هميشه مد نظر دولتها باشند و با هديه بسته هاي حمايتي غير نقدي به آنها کمک بنمایند.

    از تبليغ براي وسائل تجملي و تجمل گرايي به شدت جلوگيري و پرهیز و با عوامل آن برخورد قانوني صورت بگيرد.

    وسائل ارتباط جمعی برای مبارزه با تجمل گرایی و عدم تولید سریالهای فاخر تحت کنترل مداوم قرار داشته باشند.

    دولتها با دادن سوبسيد به اقشار ضعيف و کم درآمد جامعه، خودشان هرگز مبناي گران کردن آب و گاز و برق و تلفن و ديگر خدمات نشوند تا بهانه اي براي گران کردن توليدات داخلي و اجناس ديگر به دست فرصت طلبها و سودجویان ندهند.

     البته در چنین شرایطی بجز با تقوای الهی نمی توان بر مشکلات غالب آمد و کارگشاترین کلید برای غلبه بر مشکلات توکل بر خداوند و در پیش گرفتن قناعت و به داده خداوند راضی بودن است در غیر این صورت تجاوز از دستورات الهی و تخطی از دستورات قرآن و اسلام ما را به ورطه هلاکت خواهد افکند.

    اميد است با تمهيداتي که در نظر گرفته مي شود، غول تورمي که بر کشور ما سايه افکنده است، براي هميشه مهار و نابود شود.منبع : nahidkhirolahi[dot]blogfa[dot]com[slash]post-631[dot]aspx

تورّم و به دنبال آن گرانی به چه , لاسجرد وطن من روز شمار انقلاب , روزنه حکمت علت گرانی ها از نگاه , کربلایی ها, پسری از گز برخوار واکنش علی , نقش در هشت سال دفاع مقدس , مجله انسانیت مشکلی بنام گرانی ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات