نقاشی ساختمان با کنیتکس

کاربرد کنیتکس در نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان کنیتکس

کنیتکس چیست؟

کنیتکس یکی از انواعی رنگی هست که در نقاشی داخل و خارج ساختمان استفاده میشود. فرق اصلی این رنگ با رنگهای دیگر مورد استفاده در نقاشی ساختمان میتواند زبر بودن آن باشد،یعنی صافی وسیقلی رنگهای دیگر را ندارد. به همین دلیل این رنگ کمتر درداخل منزل استفاده میشود، بیشتر در مشاعات مانند راه پله،پارکینگ،نمای ساختمان و مکان های عمومی دیگر استفاده میشود.

انواع کنیتکس:

1-کنیتکس روغنی: حلال این نوع رنگ بنزین بوده و به دلیل احتراق برای محیط های بسته توصیه نمیشود. مزیت اصلی این رنگ قابل شستشو بودن آن است.

2-کنیتکس پلاستیک: حلال این رنگ آب بوده مزیت اصلی آن بدون بو بوده سریع خشک میشود و از نظر قیمت مناسب میباشد. بدلیل قابل شستشو نبودن برای مکانهای که در معرض آب و باران میباشد توصیه نمیشود.

3-کنیتکس اکرولیک: این رنگ مزیتهای دو نوع دیگر رو یکجا دارد. حلال آب بوده، قابل شستشو و بدون بو میباشد و قیمت مناسبی هم دارد. این نوع در نقاشی ساختمان هم برای محیط های بسته و هم محیط باز و بیرون قابل اجرا میباشد.

هرسه نوع رنگ که در بالا ذکر شد. در سه حالت ریزدانه، دانه متوسط، و دانه درشت موجود میباشند.

مزایای کنیتکس نسبت به رنگ های دیگر:

استفاده از کنیتکس در نقاشی ساختمان مزایای چندی دارد اول اینکه بدلیل نیاز نداشتن به زیر سازی اساسی و اجرا به وسیله ی پیستوله از سرعت بالایی برخوردار است.

دومین مزیت آن اگر در نمای ساختمان به جای سنگ و غیره از این رنگ استفاده شود هم بار کمی برروی ساختمان وارد میشود وهم هزینه کمتری دارد. مزیت دیگر آن برای ساختمان هایی قدیمی که دیوار وسقف ناصاف و ناهمواری داردمناسب میباشد چرا که بدلیل مات بودن وبرجسته بودن ایراد های زیرین کمتر دیده میشوند.

مراحل اجرای انواع کنیتکس:

انواع این رنگ بر روی سطوح سیمانی، گچی، چوب، آردواز قابل اجرا می باشند.

برای اجراء سطوح مورد نظر را از هرگونه آلودگی مانند دوده،گرد و غبار و غیره تمیز کرده قسمت های پوسته شده رو با ابزار نقاشی ساختمان جدا کنید ،در صورت نیازبرای صاف کردن سطح از گچ یا انواع بتونه مانند بتونه کناف استفاده کنید. اگر جایی نیاز به کاور دارد بپوشانید چون این نوع رنگ فقط با پیستوله مخصوص کنیتکس قابل اجراست و پاشیدنی میباشد با قلم یا رول قابل اجرا نیست.

رولکس:

ازنظر مواد و جنس همان کنیتکس است. تفاوت آن در ظاهر و نحوه ی اجرا میباشد، به این ترتیب که درچند مرحله اجرا میشود و دارای نقوش بوده و میتوان از ترکیب چند رنگ مختلف استفاده کرد بدین صورت که زمینه را رنگ روشن و نقوش و دانه های رنگی روی آن کار کرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید