تبلیغات

برچسب :

ما زندگینامه پروفسور

نوشته مرتبط با این برچسب :
ایران گهواره تمدن بشر

پروفسور پوپ:

تمدن در ایران از تمدن مصر لااقل 500 سال و از تمدن هند بیش از 2000 سال

و از تمدن چین 2000 سال پیش افتاد.

ویل دورانت در تعریف تمدن می گوید: تمدن را می توان به شکل کلی آن عبارت از نظمی اجتماعی دانست که در نتیجه وجود آن خلاقیت فرهنگی امکان پذیر می شود و جریان پیدا می کند.

ظهور تمدن هنگامی امکان پذیر است که هرج و مرج و نا امنی پایان پذیرفته باشد. هنگام از بین رفتن ترس است که کنجکاوی و احتیاج به ابداع و اختراع به کار می افتد و انسان خود را تسلیم غریزه ای می کند که او را به شکل طبیعی به راه کسب علم و معرفت و تهیه وسایل بهبود زندگی سوق می دهد.

شهرنشینی واقعی در ایران از 7500 سال پیش از میلاد (9611سال پیش) در کاشان – تپه یحیا-حسنلو-دشت لوت-دشت قزوین-زیویه کردستان-مارلیک-املش-سیلک کاشان-لرستان و قسمت های دیگر بوده است.

"موس" جامعه شناس فرانسوی نقل می کند فرهنگ به معنی تمام خلاقیتهای ذهنی و مظاهر و تظاهرات اجتماعی و فردی مانند پندار و گفتار و کردار ، خوراک ، پوشاک ، آداب و رسوم اندیشه ها و عقیده ها و آثار هنری مردم یک کشور است، بعبارت دیگر رفتار و گفتار و پندار مردم یک جامعه را بازتابی از فرهنگ آن جامعه می شناسند.

شناخت تمدنهای ایران

تمدن سیلک

آثار این تمدن برای اولین بار در تپه سیلک در نزدیکی کاشان بدست آمده در عمیق ترین طبقه حفاری آثار و بقایای اجتماعات ابتدایی کشاورزی در فلات ایران بدست آمده است. تاریخ تقریبی آن در حدود اوائل هزاره پنجم پ-م است.اشیایی که از این منطقه بدست آمده بیشتر وسایل کشاورزی بوده و کمتر از سلاح و لوازم جنگ دیده شده اما پر ارزشترین اثری که بدست آمده دسته چاقویی است که از استخوان بصورت یک انسان در حال ستایش تراشیده شده است.

تمدن چشمه علی

آثار این تمدن در جنوب شرقی تهران کشف گردیده. ادوات استخوانی و سنگی در این دوره به طرز زیبایی ساخته شده و صنعت سفالگری پیشرفت زیادی داشته است و هنرمندان نقوش بس زیبایی بروی سفالها کشیده اند.دوران این تمدن از اواسط هزاره پنجم پ-م شروع می گردد.

تمدن حصار

آثار این تمدن در تپه حصارک نزدیک دامغان برای اولین بار کشف شد. در این دوران رابطه زیادی میان نواحی مختلف ایران و مناطق خاورمیانه بوجود آمده است . از این زمان ادوات فلزی و ظروف سفالی و سنگی در نهایت زیبایی بدست آمده است که نشان دهنده پیشرفت صنایع این تمدن می باشد.

تمدن گنج دره

گنج دره در حوالی کرمانشاه بوسیله باستان شناسان امریکایی انجام گرفته .بنابر آزمایش کربن 14 آثار مکشوف در این ناحیه بین 7000 تا 8500 سال قبل از میلاد سابقه تاریخی دارد و ثابت شده است که ساکنین این منطقه از شکار حیوانات و خوردن میوه های جنگلی امرار معاش می کردند و نیز در آن آثاری از ساختمان دیوار و اطاق ها که از خشت خام ساخته شده دیده می شود آلات و افزارهای پیداشده از سنگ و ظروف سنگی و داس های سنگی و وسائل کوبیدن و خرد کردن غلات و تعداد زیادی مجسمه های کوچک و حیوانات اهلی شده نیز در کاوش این ناحیه بدست آمده است.

کاوش ها نشان داد کهن ترین مکان در فلات ایران برای سکونت اجتماعات انسانی مورد استفاده قرار گرفته در اطراف کرمانشاه کنونی بوده است.

تمدن تپه یحیا

تاریخ تپه یحیا که 18 متر ارتفاع و در 24 کیلومتری جنوب کرمان از زمان عصر حجر شروع و به عصر ساسانیان ختم می گردد.

اورل اشتاین اولین کسی بود که تشخیص داد ناحیه جنوب شرقی ایران انباشته از آثار تمدن مهم قبل از تاریخ می باشد.دکتر لمبرگ گارلوفسکی رئیس هیئت حفاری نوشته است که مهمترین کشف پیدا کردن یک ساختمان دولتی بوده است که پنج اتاق بزرگ داشته و در آن الواحی پیدا شده که بعضی سفید بوده است. الواح مذکور با خط تصویری و نیمه تصویری نوشته شده و می رساند که در آن 5هزار سال قبل مردم این منطقه دارای تمدن پیشرفته بوده و به خط  آشنایی داشته اند.

اشیاء مفرغی مکشوفه در تپه یحیا می رساند که فلزکاران قادر بوده اند برای گداختن سنگهای معدنی حرارت زیادی ایجاد کنند.این حفریات معرف سکونت انسان در ادوار مختلف بوده که قدیمیترین آثار آن مربوط به 4500 سال قبل از میلاد(6500 سال قبل) و آخرین دوران این مکان مربوط به دوران اشکانیان و ساسانیان می باشد.

تپه حسنلو

در کنار قریه ای به همین نام در اطراف شهرستان نقده شهر ارومیه می باشد. این تپه ده دوره تمدنهای مختلف را در دل خود پنهان دارد. نخستین دوره مصادف با حمله اسلام است. دوره دوم به بعد مربوط به قبل از اسلام است این تپه در 9000 سال پ-م (11000سال پیش) مسکن اقوامی موسوم به منها یا منائی ها بوده.ظروف سفالی پیدا شده مربوط به قرن چهاردهم و پانزدهم پ-م بوده که در ساختن آن از چرخ کوزه گری استفاده شده علاوه بر  اشیاء سفالی اشیاء فلزی از قبیل مجسمه ، گوشواره و دستبند پیدا شده که از طلا و نقره ساخته اند و بسیار ظریف و زیبا می باشد.در میان اشیاء کشف شده در زمان پهلوی دوم باستانشناسان به یک جام طلا برخورد کردند که بعدا مشخص شد از بزرگترین شاهکارهای هنری جهان بشمار می رود.

 تمدن شهر سوخته سیستان

دکتر احمد تاجبخش می نویسد در ضمن حفاریهایی که در سال های گذشته به عمل آمده این موضوع ثابت شده است که جلگه بین النهرین مهد تمدن بشری نبوده و فلات ایران گهواره تمدن بشری است و طبق بررسی هایی که به عمل آمده سیستان در حدود 5000 سال قبل یکی از آبادترین مناطق خاورمیانه بوده و معلوم نیست بر اثر چه حادثه ای سوخته و بصورت ویرانه ای درآمده.در این ناحیه قطعات شکسته سفال و اجناس مختلف حصیر و شیشه بدست آمده و باستانشناسان ثابت کردند که 1900 تا 2900 سال پ-م (5000 سال پیش) محل سکونت بوده است و مردم این ناحیه به صنعت کوزه گری حصیربافی و سنگ تراشی و تهیه زینت آلات از سنگ لاجورد و فیروزه ای آشنا بودند.و از مهمترین و شگفت انگیز ترین کشفیات آثاری از انیمیشن امروزی و علم پزشکی بوده که عمل کردن جمجمه  و عمل چشم از آن نمونه هاست.

تمدن دشت لوت

در کاوشهای صورت گرفته در دوره پهلوی دوم  باستانشناسان در این منطقه آثار اسکلت ها را در قبر ها مشاهده کردند و سفال های پیدا شده به شکل کوزه یا کاسه کوچک به رنگهای نخودی سبز بنفش قرمز خاکستری مشخص کرد که هنرمندان با سلیقه سفالهای متنوعی ساخته اند.از اشیا فلزی ارزنده یک پرچم فلزی و دو بشقاب بزرگ مفرغی بانقوش برجسته ماهی و غزال کشف شده که در نوع خود بی نظیر است . و با کشف کوره های ذوب مس معلوم می شود که در 5000 سال قبل از میلاد (7000 سال پیش) آنجا مرکز تهیه اشیاء فلزی بوده است.

تمدن دشت قزوین

در حدود 7000 سال قبل در دشت وسیعی که بین قزوین و ری وجود دارد مردمی زندگی می کردند که دارای تمدن پیشرفته ای بوده از حفاریهایی که در این ناحیه بعمل آمده معلوم شده است که ساکنان این قسمت به خانه سازی و کشت گندم آشنایی داشته اند.

تمدن زیویه

در قرن هفتم قبل از میلاد شهر زیویه که در چهل کیلومتری شرق سقز قرار دارد یکی از نواحی آباد و مهم بوده است از این ناحیه مجموعه نفیسی از طلا و سفال و عاج بدست آمده است. قسمتی از یک گردنبند طلای زیویه که بدست آمده نقش حیوانات برجسته برروی آن دیده می شود که برروی چشم و گوش حیوانات اشیاء فیروزه ای رنگ نشانده اند و نیز دستکش طلایی که مربوط به قرن هفتم پ-م است و نیز آثار سفالی که بالعاب می باشد از آثار مکشوفه زیویه است.

تمدن مارلیک

بر اساس حفریات بعمل امده در منطقه رحمت آباد رودبار آثار و بقایای قبرستان سلاتین و حکمرانان دوره مربوط به اواخر هزاره دوم و اوائل هزاره اول پ-م نهفته شده بود.

حفاری مارلیک نشان داد که این تپه فقط شامل یک منطقه باستانی یعنی آرامگاه سلاطین و فرماندهان بوده و در این آرامگاهها آثار گرانبهای تاریخی نهفته شده بود. این آثار نه فقط از نظر تاریخی اهمیت بسزایی داشتند بلکه از نظر هنر و زیبایی هم معرف یکی از مکتبهای ارزنده هنری 3000 هزار سال پیش می باشد.

کشف آرامگاه سلاطین مارلیک ورقی پر ارزش به تاریخ تمدن ایران اضافه کرد و ثابت کرد که در این منطقه یکی از مکتبهای ارزنده هنری جهان در 3000 سال پیش است.زیرا بیشتر کارگاههای هنری خاور نزدیک را چه در آن دوران و چه بعد از آن تحت نفوذ سبک کار و روش و مهارت خود قرار داده و شاهکارهای هنری خارق العاده بوجود آورده است.بیشتر اشکال به شیوه هنر ایرانی – سکایی آراسته شده و تزئینات بسیار ظریف و استادانه انجام گرفته.از وسایل و ادوات می توان ظروف و مجسمه های سفالی وسایل آشپزخانه و فنجان و کاسه و حتی سوزن های طلا و برنزی – گوش پاک کن و ناخن پاک کن و درفشهای طلایی و دوک پشم ریسی را نام برد.

تمدن شوش

جنوب غربی ایران یعنی دشت سوزیانا (شوش) است که امتداد طبیعی بین النهرین (میانرودان) بوده و از مزایای مشابه دشت بین النهرین (میانرودان) بهرمند است.از آغاز هزاره سوم ق.م در این قسمت از ایران در زندگی شهرنشینی پیشرفت عمده ای حاصل شد و از همین جا بود که نخستین دولت متمدن یعنی عیلام نشات گرفت.

 

پروفسور پوپ اظهار می دارد : اولین شهرهای میانرودان  از قبیل آنانی که در قلعه جومو (متعلق به حدود4700 ق.م) و تپه حسونه و تپه گوره کشف کردند در کوهستانهای ایران برپا شده بودند.از چند جهت اساسی تمدن در این ناحیه از تمدن مصر لااقل پنج قرن و از تمدن هند بیش از هزار سال و از تمدن چین دوهزار سال پیش افتاد.

البته از قبل ها در ایران نظام خانواده پیشرفت زیادی کرده بود اما به دلیل آب و هوای سخت شهرنشینی کمی دیرتر در کل ایران پا گرفت و اکثرا به صورت پراکنده حضور داشتند در صورتی که با تحقیقاتی جدید تمدنی قبل تر از میانرودان در شرق ایران به اوج شکوفایی رسیده بوده که به تازه گی کشف شده .

ما ایرانیان در طول تاریخ طولانی و پربار خود گنجینه عظیمی را بر تمدن جهان چه از نظر مادی و چه مینوی افزودند و ما ایرانیان باید به خود ببالیم که در تمدن جهان سهمی بی نظیر داشته ایم. تمدن ما به قدری درخشان و خیره کننده بود که وقتی سپاه اسلام با اصول خشک و ریشه های ادیان ابراهیمی دیدگانش را به عرصه پهناور و باشکوه و عالی ما نگریست بیشتر اجزاء آن را اقتباس کرد.(با کمک ایرانیان که مکتب سیاسی و فرهنگی شیعه از آن جملهاست)منبع : mtohi92[dot]blogfa[dot]com[slash]post-67[dot]aspx

پروفسور پوپ


18 ایرانیان Iranian ایران گهواره , هر چی بخوای , صدای پای آب پروفسور آرتور , ما زندگینامه پروفسور , ISFAHANCITY مراهم اهدای منزل مس , ان کوروش خاطره پروفسور , دانستنیهای جالب,
گزارش اشکال

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات